Czy i jaki wpływ może mieć na to fotowoltaika? Czy wiesz, że w Polsce gospodarstwa domowe zużywają nawet ponad dwa razy więcej energii w przeliczeniu na jednostkę powierzchni mieszkalnej niż w krajach Europy Zachodniej, które charakteryzują się podobnymi warunkami klimatycznymi?
Wpływ na taką sytuację ma szereg czynników, jednak dzięki audytom energetycznym budynków warunki te można poprawić. Co to jest audyt energetyczny budynku? Kiedy warto go wykonać? W jaki sposób można poczynić oszczędności na energii? Podpowiadamy!
Audyt energetyczny to ekspertyza mająca na celu uzyskanie wiedzy na temat zużycia energii w danym budynku, zespole budynków, systemie lub instalacji. Ma on dostarczyć rzetelnych informacji o sposobach oszczędzania energii i ich efektach. Zawiera również analizę ekonomiczno-energetyczną dotyczącą możliwych do wdrożenia usprawnień w budynku wraz ze wskazaniem niezbędnego zakresu prac modernizacyjnych.
Audyt energetyczny budynku stanowi więc podstawę do podjęcia działań ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej, wskazując punkty wymagające wprowadzenia usprawnień.
. Kluczowym elementem audytu energetycznego budynku jest obliczenie zapotrzebowania na energię i moc przy uwzględnieniu obecnego stanu obiektu oraz po wdrożeniu rekomendowanego zakresu usprawnień.
Audyt energetyczny rozpoczyna się od szczegółowej inwentaryzacji budynku. Całość prac wykonywana jest przez uprawnione do tego osoby ‒ audytora lub doradcę energetycznego. Ważne, aby posiadały one stosowną wiedzę i umiejętności. Z reguły prace audytorskie wykonują osoby, które posiadają wykształcenie techniczne powiązane z branżą energetyki, inżynierii środowiska czy budownictwa lub też ukończyły stosowne szkolenia.
Listę certyfikowanych osób zajmujących się audytami energetycznymi budynków znaleźć można na stronie Zrzeszenia Audytorów Budynków.
Czytamy tam, że „sporządzenie audytu obejmuje następujące czynności (etapy):
Co istotne, audytorzy mogą przygotować także audyty energetyczne dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych, audyty energetyczne dla przedsięwzięć realizowanych w ramach programów NFOŚiGW oraz Regionalnych Programów Operacyjnych, wystawić świadectwa charakterystyki energetycznej, przeprowadzić badania termowizyjne czy badania szczelności budynku. Zakres prac jest więc przede wszystkim determinowany celem, jaki chcemy osiągnąć.
Audyt energetyczny budynku to niezbędny dokument w procesie ubiegania się o dofinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych z programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Warto dodać, że audyty energetyczne podlegają zapisom Ustawy z 21.11.2008 r., o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. 223 poz. 1459). W ramach zapisów dokonanych w tym akcie prawnym, przedmiotem audytów energetycznych mogą być:
Szczegółowe zasady przeprowadzania tego rodzaju audytów reguluje natomiast Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17.03.2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. (Dz. U. Nr 43, poz. 346) wraz ze zmianami wprowadzonymi w Rozporządzeniu z 3.09.2015 r., (Dz. U. z 2015 poz. 1606).
Należy mieć na uwadze fakt, że audyt energetyczny stanowi najważniejszy załącznik do wniosku o przyznanie premii termomodernizacyjnej. Każdy więc, kto chce pozyskać środki na dostosowanie posiadanego budynku do rekomendowanych norm, powinien wykonać audyt i następnie złożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem współpracującego z tym podmiotem banku kredytującego. Wysokość dofinansowania jest zróżnicowana i wynosić może:
Na dodatkową formę wsparcia w wysokości aż połowy kosztów liczyć mogą natomiast projekty dotyczące wzmocnienia budynków wykonanych w technologii tzw. wielkiej płyty.
Analiza zużycia energii ma kluczowe znaczenie nie tylko w kontekście urządzeń domowych, z których korzystamy na co dzień, ale także i w odniesieniu do nieruchomości. Dzięki wiedzy na temat bieżącego zużycia energii możemy dokładniej prognozować wysokość przyszłych zobowiązań wobec zakładu energetycznego, a tym samym lepiej zarządzać domowym budżetem. Ma to również znaczenie w związku z koniecznością spełniania norm prawnych dotyczących energooszczędnych budynków postawionych przez Unię Europejską.
Warto wiedzieć, że gospodarstwa domowe na ogrzewanie oraz chłodzenie pomieszczeń w budynkach zużywają niemal 70% całkowitej energii. Z tego względu działania nakierowane na ograniczenie strat w zużyciu energii mają kluczowe znaczenie dla naszego budżetu, jak i środowiska.
Chcąc wprowadzić znaczne oszczędności, warto po przeprowadzeniu audyty energetycznego budynku zastanowić się nad inwestycją w odnawialne źródła energii, w tym w fotowoltaikę. Dzięki inwestycji w przydomową mikro elektrownię słonecznąmożliwe jest pozyskiwanie darmowego prądu ze słońca i wykorzystywanie go do zasilania różnego rodzaju urządzeń czy też oświetlania domu.
Do znacznych oszczędności przyczynić się może połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Do pracy wykorzystuje ona energię pochodzącą ze środowiska naturalnego - z gruntu, powietrza lub wody. Z pompą ciepła zarówno koszty ogrzewania domu, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak i chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim znacznie maleją. Gdy do jej zasilania dodatkowo wykorzystamy samodzielnie wytworzony prąd, to rentowność całego przedsięwzięcia dodatkowo wzrośnie.