Instalacja fotowoltaiczna to wciąż nie lada wydatek. Inwestycja, z założenia na lata, powinna działać poprawnie, aby produkować zakładane ilości energii elektrycznej i możliwie jak najszybciej doprowadzić do zwrotu poniesionych kosztów. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy fotowoltaika działa poprawnie oraz co zrobić, w razie wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości.
Systemy fotowoltaiczne to w Polsce najpopularniejsze z Odnawialnych Źródeł Energii. Głównym elementem fotowoltaiki są panele fotowoltaiczne ‒ moduły, które pobierają energię ze słońca i przekazują prąd stały do inwertera.
Od ich właściwego działania zależy wydajne funkcjonowanie instalacji. Bardzo ważna jest również sprawność okablowania i inwertera.
Wydajne, bezawaryjne działanie fotowoltaiki uzależnione jest od szeregu czynników. Przede wszystkim warto zadbać o jakość poszczególnych elementów systemu ‒ dobrej klasy komponenty, a zwłaszcza panele PV, zapewniają wieloletnie działanie instalacji w niezawodny sposób.
Panele niższej klasy mogą wymagać kosztownej naprawy lub wymiany na nowe. Ważny jest również prawidłowy montaż instalacji, który warto powierzyć wykwalifikowanym i doświadczonym instalatorom.
Jednym ze sposobów kontrolowania fotowoltaiki jest specjalistyczne oprogramowanie (dostępne na smartfon, tablet czy komputer), które zapewnia użytkownikom szybki dostęp do informacji o wydajności swojego systemu. To proste w obsłudze programy, z którego bez większych problemów korzystać mogą osoby mniej biegłe w technicznych aspektach instalacji fotowoltaicznych.
Prawidłowe funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej uzależnione jest od systematycznego jej czyszczenia. Należy wykonywać je po zimie, w trakcie której na powierzchni paneli gromadzą się zabrudzenia i zacieki po deszczu i śniegu oraz wszelkie zanieczyszczenia pochodzące z powietrza.
Chociaż mycie paneli PV nie należy do trudnych, warto to zadanie powierzyć specjalistycznej firmie. Nieumiejętne czyszczenie instalacji może bowiem doprowadzić do uszkodzenia elementów systemu.
Zalecane jest czyszczenie fotowoltaiki wczesnym rankiem lub wieczorem - w okresie, gdy nie produkują energii elektrycznej. Mycie rozgrzanych paneli może spowodować ich uszkodzenie na skutek szoku termicznego.
Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej, obok paneli fotowoltaicznych i okablowania, jest falownik, nazywany również inwerterem. Urządzenie, odpowiedzialne za przekształcanie prądu stałego w prąd zmienny, narażone jest na awarie. Jak deklarują producenci falowników, średnia żywotność tego urządzenia wynosi ok. 10 lat.
Po upływie tego czasu warto dokonać wymiany, aby instalacja działała bez większych problemów. Nie tylko falownik, ale również panele fotowoltaiczne mają uśrednioną żywotność. Wynosi ona ok. 30 lat, chociaż gwarancja producentów na kluczowy element instalacji PV to zwykle 20 lat.
Trwałość modułów uzależniona jest przede wszystkim od ich jakości, jak również systematycznego monitorowania ich sprawności. Regularne dbanie o panele sprawi, że posłużą nam one dłużej.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami