Jeśli decyzja o inwestycji w odnawialne źródła energii zapadła i chcemy na swoim podjeździe postawić wiatę fotowoltaiczną Carport, to przede wszystkim musimy określić jej wymiary. Należy przy tym pamiętać, że determinuje nas nie tylko miejsce na działce, ale i wymiary konstrukcji wspornej i paneli PV.
Co równie ważne, należy zwrócić uwagę na przepisy budowlane. Te stanowią, że wiaty o powierzchni do 35 m2 mogą być stawiane bez pozwolenia na budowę. Fakt jej postawienia należy jedynie zgłosić właściwemu organowi. Należy jednak pamiętać o zastrzeżeniu, że łączna liczba tego typu obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Z kolei art. 30 Prawa Budowlanego stanowi, że nie wymaga się pozwolenia na budowę ani zgłoszenia „wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki”.
Jeśli więc chcemy postawić wiatę fotowoltaiczną na działce obok domu, jej budowy nie musimy ani zgłaszać, ani ubiegać się o pozwolenie na budowę. Nadal jednak należy przestrzegać zapisów dotyczących odległości od granic czy okien sąsiednich budynków, a także przed rozpoczęciem działań zweryfikować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
W kolejnym kroku należy określić moc fotowoltaiki, która pokryje nasze zapotrzebowanie. W tym celu warto zweryfikować dotychczasowe zobowiązania wobec zakładu energetycznego. Na podstawie zużycia oszacujemy bieżące zapotrzebowanie i do otrzymanych wyników dopasujemy z łatwością moc instalacji, przeliczając całość na ilość paneli PV. W przypadku wiat fotowoltaicznych Carport ma to kluczowe znaczenie, gdyż powierzchnia na dachu jest ograniczona.
Kluczowe znaczenie ma także wybór materiałów. Wiata Carport narażona jest przez cały rok na działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Z tego względu konstrukcja wsporna powinna być odporna na korozję. W przypadku wiat fotowoltaicznych Carport oferowanych przez CORAB, elementy konstrukcyjne wykonywane są z wysokiej jakości stali ocynkowanej ogniowo ze specjalną powłoką antykorozyjną na bazie Magnelisu. Zapewnia to wysoką jakość przez wiele lat i praktycznie bezobsługowe korzystanie z zadaszenia.
Poza konstrukcją wsporną równie ważny jest wybór odpowiedniej jakości paneli PV i prawidłowy ich montaż. Wszelkie nieprawidłowości popełnione na etapie wyboru poszczególnych elementów wiaty fotowoltaicznej czy też podczas wykonywania prac instalacyjnych wiążą się niestety w praktyce z dotkliwymi konsekwencjami. Mowa tu o awariach, niższych uzyskach prądu czy uszkodzeniach instalacji na skutek działania wiatru lub opadów.