Wzrost udziału energii z systemów fotowoltaicznych w bilansie energetycznym wielu krajów wynika z możliwości jej pozyskania zarówno na małą skalę poprzez mikroinstalacje, jak i w ramach inwestycji gospodarczych Jak założyć farmę fotowoltaiczną?
Odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) ma wymiar globalny. Dynamiczny wzrost udziału energii z systemów fotowoltaicznych w bilansie energetycznym wielu krajów wynika z możliwości jej pozyskania zarówno na małą skalę poprzez mikroinstalacje, jak i w ramach inwestycji gospodarczych – farm fotowoltaicznych. Jak założyć farmę fotowoltaiczną? Czy jest to opłacalna inwestycja? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Farma fotowoltaiczna (inaczej: farma solarna) to dedykowane pod odnawialne źródła energii tereny, w tym przypadku instalacje PV, które swym zasięgiem obejmują duże powierzchnie, przez co tak funkcjonujące moduły fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować bardzo duże ilości energii elektrycznej. W większości przypadków, zamiast dostarczać energię do lokalnego użytkownika końcowego, takiego jak właściciel domu lub przedsiębiorca, farmy fotowoltaiczne dostarczają energię do sieci elektrycznej i stanowią część miksu energetycznego danego zakładu.
Świadomość społeczna w zakresie ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii stale rośnie, co przekłada się na rosnącą liczbę instalacji fotowoltaicznych i farm. Zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej jest przedsięwzięciem złożonym i wymaga niezwykłej dokładności, aby system zachował funkcjonalność przez co najmniej kilkanaście lat. Na co zwrócić uwagę zakładając farmę fotowoltaiczną?
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami