Przyjrzyjmy się teraz bliżej konstrukcjom fotowoltaicznym dedykowanym na różnego rodzaju pokrycia dachowe.
1. Konstrukcja fotowoltaiczna na dach pokryty blachodachówką
Montaż konstrukcji fotowoltaicznej do dachu pokrytego blachodachówką odbywać się może na dwa sposoby – bezpośrednio do krokwi lub w sposób nieingerujący w część konstrukcyjną dachu, czyli do blachy. Najczęściej podczas wykonywanych prac ekipy montażowe przytwierdzają konstrukcje wsporne do dachu z pomocą śrub dwugwintowych. Ich rozstaw uzależniony jest od kierunku mocowania modułów fotowoltaicznych – w pionie lub poziomo.
W ofercie CORAB, polskiego producenta konstrukcji fotowoltaicznych, znajduje się kilka systemów dedykowanych do montażu na dachach skośnych pokrytych blachodachówką. Przykładowo system CORAB B-057 nadaje się do bezpośredniego montażu do blachy, a CORAB B-01 do krokwi.
2. Konstrukcja fotowoltaiczna na dach pokryty blachą trapezową
W sytuacji, gdy chcemy zamontować fotowoltaikę na dachu pokrytym blachą trapezową, możemy zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Mowa tu o instalacji konstrukcji fotowoltaicznej z wykorzystaniem mostka trapezowego lub tak zwanego uchwytu obornickiego. W pierwszej opcji do dachu mocowane są mostki, które stanowią podstawę pod panele PV. W drugiej, zastosowanie znajdują szyny montażowe, które montowane są bezpośrednio do dachu. Przykładowo konstrukcja wsporna na dach skośny pokryty blachą trapezową dostępna w ofercie CORAB wykonana jest z aluminium i stali nierdzewnej, a dzięki niewielkiej ilości krótkich elementów jest łatwa do transportu i zamontowania.
3. Konstrukcja fotowoltaiczna na dach pokryty dachówką
W przypadku dachów pokrytych dachówką – karpiówką, ceramiczną czy bitumiczną, montaż fotowoltaiki odbywa się na dedykowanych do tego konstrukcjach wspornych bezpośrednio do krokwi lub z pomocą łat. W pierwszej opcji szyny montażowe montowane są do konstrukcji dachu, co może wymagać czasowego ściągnięcia kilku dachówek czy konieczności ich docięcia. W drugim wariancie uchwyty typu es przykręcane są do łaty, co stanowi podstawę pod montaż szyn montażowych i paneli PV w pionie lub w poziomie.
4. Konstrukcja fotowoltaiczna na dach pokryty papą lub gontem
Także i właściciele nieruchomości, których dachy pokryte są papą lub gontem, mogą inwestować w odnawialne źródła energii. W takim przypadku konstrukcja fotowoltaiczna mocowana jest do dachu, dokładnie do jego szkieletu, z wykorzystaniem uchwytów typu L. Następnie do nich montowana jest szyna, która stanowi podstawę dla paneli PV. W ofercie CORAB także znajduje się system wsporny dedykowany do montażu na dachach pokrytych papą lub membraną, wykonany z aluminium i pokryty warstwą Magnelisu, który nadaje się do zainstalowania na dachach o nachyleniu od 6 do 15 stopni.
5. Konstrukcja fotowoltaiczna na dach płaski
Fotowoltaika może być również z powodzeniem montowana na dachach płaskich. W tym celu wykorzystuje się specjalne konstrukcje wsporne, które zapewniają odpowiedni kąt nachylenia całej instalacji – optymalnie w przedziale od 10° do 15°. Wśród najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku znajdują się konstrukcje fotowoltaiczne montowane bezpośrednio do konstrukcji dachu oraz konstrukcje wsporne balastowe.
Trzeba przy tym pamiętać, że umieszczone na dachu panele PV wraz z pozostałym osprzętem to znaczny ciężar. Z tego względu ostateczny wybór rodzaju i typu konstrukcji fotowoltaicznej powinien być skonsultowany z doświadczoną ekipą montażową, która dobierze najlepsze rozwiązanie do naszych potrzeb i możliwości, biorąc przy tym pod uwagę stan techniczny dachu, jak i całego budynku.
6. Konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące
W naszym zestawieniu konstrukcji wspornych pod moduły PV nie mogło również zabraknąć systemów wolnostojących. Są one wykorzystywane do montażu fotowoltaiki na gruncie, co znajduje nie tylko zastosowanie na farmach fotowoltaicznych, ale także w prywatnych inwestycjach – szczególnie gdy dysponujemy dużą działką, a nie chcemy obciążać konstrukcji budynku mieszkalnego.
Konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące pod panele PV stawiane są na ziemi. Tworzą je kotwione w podłożu słupy, do których następnie mocowany jest system nośny i moduły PV. Tak stworzony system fotowoltaiczny łatwiej jest skierować pod odpowiednim kątem względem nasłonecznienia oraz w kierunku południowym.