Gdy nadchodzą coraz chłodniejsze jesienne i zimowe dni, wielu właścicieli domów zaczyna odczuwać niepokój związany z perspektywą wysokich rachunków za ogrzewanie. Tymczasem najnowsze technologie ogrzewania domu pozwalają na znaczne oszczędności
Gdy nadchodzą coraz chłodniejsze jesienne i zimowe dni, wielu właścicieli domów zaczyna odczuwać niepokój związany z perspektywą wysokich rachunków za ogrzewanie. Tymczasem najnowsze technologie ogrzewania domu pozwalają na znaczne oszczędności. Jeśli więc zastanawiasz się, jak tanio ogrzać dom, to ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości.
Wśród najpopularniejszych typów instalacji grzewczych znajdują się:
Ogrzewanie gazowe za pomocą kotłów kondensacyjnych lub zwykłych,
instalacje grzewcze zasilane paliwami stałymi (węglem, pelletem czy drewnem),
pompy ciepła – powietrzne, gruntowe, wodne lub powietrzno-wodne,
elektryczne – ogrzewanie akumulacyjne lub konwekcyjne, kotły elektryczne, ogrzewanie podłogowe,
hybrydowe – łączące dwa typy instalacji, przykładowo ogrzewanie elektryczne wykorzystujące prąd z fotowoltaiki.
Niestety ciężko udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Pod uwagę należy wziąć koszty wstępne – zakupu poszczególnych komponentów instalacji grzewczej, jak i montażu, wygodę obsługi, wydajność czy wpływ na środowisko.
Ogrzewanie gazowe, choć wygodne w użytkowaniu, bez odpowiedniego ocieplenia domu i montażu wydajnego kotła renomowanego producenta, może okazać się dość drogie w eksploatacji. Ogrzewanie węglowe wymaga z kolei stałego zaangażowania i pilnowania temperatur panujących w pomieszczeniach. Nie wpływa także pozytywnie na środowisko, z racji ilości uwalnianych szkodliwych spalin. Pompy ciepła to natomiast jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwala na tanie ogrzewanie domu, jednak wymaga większych nakładów finansowych na starcie. Na popularności zyskuje w ostatnich latach także ogrzewanie elektryczne stosowane w modelu hybrydowym wraz z instalacją fotowoltaiczną.
Jeśli więc zastanawiamy się, czym ogrzewać dom, powinniśmy jasno określić nasze preferencje i wymagania i odnieść je do możliwości finansowych. Kalkulacje warto przeprowadzać w długiej perspektywie, z uwzględnieniem zapotrzebowania energetycznego czy zmieniających się cen.