Na dachach domów, przedsiębiorstw czy gospodarstw rolnych zauważyć można coraz systemy PV. Znacznym zainteresowaniem cieszą się również konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące. Jakie jest ich przeznaczenie? Na co zwrócić uwagę, wybierając taką formę montażu fotowoltaiki?
Konstrukcje fotowoltaiczne służą do montażu paneli PV. Ich wybór determinowany jest w szczególności miejscem montażu fotowoltaiki – na dachu lub na gruncie, a także panującymi w miejscu instalacji warunkami. Konstrukcje wsporcze pod moduły PV nie tylko łączą je z pozostałymi elementami systemu fotowoltaicznego, ale również odpowiadają za optymalne ułożenie ich względem stron świata i pozwalają na montaż paneli fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem.
Czynniki te bezpośrednio wpływają na wydajność pracy fotowoltaiki. Trzeba bowiem pamiętać, że instalacja PV generować będzie najwięcej prądu, gdy skierowana będzie w stronę południową, a kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych będzie wahać się w przedziale 30-40°.
Kwestie te są szczególnie istotne w okresie jesieni i zimy, kiedy słońce stosunkowo nisko wędruje po niebie. Wówczas wszelkie wysokie drzewa czy sąsiadujące z instalacją PV budynki mogą rzucać cień na fotowoltaikę i skutkować zmniejszeniem ilości wygenerowanego prądu.
Jak już wspomnieliśmy, fotowoltaikę można montować zarówno na dachach, jak i na gruncie. Konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące służą właśnie do montażu modułów PV na ziemi. Znajdują one zastosowanie w inwestycjach prywatnych oraz przemysłowych (przede wszystkim na farmach fotowoltaicznych).
Konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące montuje się do podłoża na kilka sposobów. Przez wbijanie podpór w grunt, kotwienie wsporników do przygotowanych uprzednio na podłożu płyt lub fundamentów betonowych, a także przez wkręcane podpór lub zalewane ich betonem. Do tak przygotowanych elementów montowane są następnie szyny wzdłużne oraz pozostałe części systemu fotowoltaicznego – moduły PV, inwertery czy okablowanie.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami