Perspektywa obniżki dotychczasowych zobowiązań wobec zakładu energetycznego, uniezależnienie się od kolejnych podwyżek cen energii elektrycznej czy też działania na rzecz środowiska, to korzyści płynące z posiadania fotowoltaiki. Jak działa mikroinstalacja fotowoltaiczna? Na co zwrócić uwagę przed montażem?
Jaka moc mikroinstalacji fotowoltaicznej wybrać, aby pokryć zapotrzebowanie domu na prąd? O tym w dalszej części artykułu.
Mikroinstalacja fotowoltaiczna to niewielkich rozmiarów i o małej mocy instalacja PV montowana najczęściej na dachach budynków inwestorów indywidualnych. Ustawa o odnawialnych źródłach energii definiuje mikroinstalację fotowoltaiczną jako „instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50kW”.
Każda mikroinstalacja fotowoltaiczna składa się z kilku podstawowych elementów. Najważniejsze z nich to:
Kolejnym ważnym elementem mikroinstalacji fotowoltaicznej jest falownik, zwany też inwerterem. To dzięki niemu możemy korzystać z wyprodukowanej energii do zasilania różnego rodzaju urządzeń w domu. Musimy bowiem pamiętać, że panele PV produkują prąd stały (DC), który dopiero dzięki pracy falownika zamieniany jest na zmienny (AC) o określonym napięciu i częstotliwości. Poza tą funkcją inwerter kontroluje również obciążenie podłączonych do całej mikroinstalacji paneli fotowoltaicznych, czyli „czuwa” nad tak zwanym maksymalnym punktem mocy (z ang. MPPT, Maksimum Power Point Tracking). Dzięki temu moduły PV mogą pracować z największą możliwą mocą i tym samym dostarczać energię elektryczną w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb danego gospodarstwa domowego. Dodatkowo falownik wyposażony jest także w układ wejściowy, sterujący i zabezpieczający.
W skład mikroinstalacji fotowoltaicznej wchodzi również okablowanie oraz konstrukcja wsporna. Wybierając przewody, należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie – nie każde będą odpowiednie dla fotowoltaiki, oraz ich przekrój – zależny z kolei od parametrów pozostałych elementów mikroinstalacji PV. Należy przy tym pamiętać, że okablowanie i użyte złącza, muszą być odporne na działanie czynników zewnętrznych – deszczu, śniegu, mrozu czy znacznego nasłonecznienia.
Konstrukcje wsporne dedykowane dla mikroinstalacji fotowoltaicznych mogą być wykonane z aluminium, ze stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej ogniowo. Ostateczny wybór zależy jednak od miejsca montażu – dachu płaskiego, skośnego lub na gruncie oraz zastosowanego pokrycia na połaciach dachu. Ważne, aby system wsporny pod fotowoltaikę cechował się odpornością na korozję przez wiele lat. Szacuje się bowiem, że żywotność mikroinstalacji fotowoltaicznej wynosi aż 25 lat. Jeśli wiec nie zadbamy o odpowiednią jakość konstrukcji wspornej, to może się okazać, że po kilku latach będziemy zmuszeni do jej naprawy lub całkowitej wymiany. To z kolei wiązać się może z niepotrzebnymi kosztami.
Fotowoltaika, jak każda inna inwestycja, powinna być gruntownie przemyślana. Zakłada się, że jej żywotność wynosi średnio 25 lat. W tym czasie mikroinstalacja fotowoltaiczna powinna produkować prąd niezbędny do zasilania domowych urządzeń czy też ogrzewania wody lub domu. Aby jednak ten optymistyczny scenariusz się ziścił, ważne jest zastanowienie się, czy:
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami