Optymalizator mocy to urządzenie montowane przy modułach PV lub w puszkach połączeniowych modułów. A ich zadanie to wymuszanie pracy w punkcie mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu, pozwalają osiągnąć wyższe zyski energii z instalacji.
Pojęcia związane z fotowoltaiką dla osoby niezwiązanej z branżą mogą wydawać się „ czarną magią ” .Dlatego stworzyliśmy cykl, który wyjaśni niewtajemniczonym sporo trudno brzmiących pojęć.
Optymalizator mocy to urządzenie montowane przy modułach PV lub w puszkach połączeniowych modułów. A ich zadanie to wymuszanie pracy w punkcie mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu, pozwalają osiągnąć wyższe zyski energii z instalacji. Moduły smart mają zintegrowany optymalizator mocy.
Szczególnie duże korzyści z zastosowania optymalizatorów mocy pojawiają się w przypadku niedopasowania prądowo- napięciowego na modułach PV.
Takie niedopasowanie pojawia się nie tylko w przypadku zacienienia ogniw. Może się pojawić z uwagi na:
• Tolerancję parametrów prądowo-napięciowych stosowaną przez producentów.
• Nierównomierne starzenie się poszczególnych ogniw w modułach PV.
• Punktowe zabrudzenia ogniw.
• Nierównomierne nagrzewanie się modułów i ogniw w module.
• Refleksy świetlne, załamanie promieni słonecznych na krawędzi chmury.
• Uszkodzenie diod obejściowych lub ogniw w module PV.
Działanie optymalizatorów mocy polega na szukaniu punktu mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu PV, choć w szczegółach u różnych producentów różnie się to odbywa. Co do idei, optymalizator mocy ma za zadanie obciążyć moduł PV w sposób optymalny – czyli taki, który w danych warunkach oświetlenia zapewni na wyjściu największą możliwą moc, niezależnie od tego, jaki prąd i napięcie generują pozostałe moduły w szeregu.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami