Wybór typu paneli PV to najczęściej kompromis pomiędzy budżetem, a oczekiwaniami oraz warunkami technicznymi. Wymagające uwzględnienia parametry to m.in. sprawność modułów, trwałość i moc generowana z dostępnej powierzchni, ale też miejsce montażu i orientacja względem kierunków świata. Czym są panele fotowoltaiczne amorficzne, jakie mają wady i zalety?
Pozyskiwanie energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznych to obecnie najbardziej ekologiczna i przyjazna środowisku naturalnemu technologia. Nie emituje zanieczyszczeń i hałasu, skutecznie obniża rachunki za prąd i uniezależnia nas od kolejnych podwyżek cen energii elektrycznej.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych na bazie krzemu. Różnią się one głównie rodzajem tego materiału, a co za tym idzie kolorem, strukturą, trwałością i wydajnością. Różne są również ich ceny, co wynika ze stopnia skomplikowania i pracochłonności procesu wytwarzania krzemowych kryształów.
płytki zwane „waflami” cięte są laserowo z bloku monokryształu w formie walca. Jest on wytwarzany metodą Czochralskiego ze stopionego piasku krzemowego z dodatkiem boru. Wytworzone na ich bazie ogniwa cechujenajwyższa sprawność, ale też najwyższa cena.
wytwarzane są w procesie Siemensa ze zmielonego krzemu, który jest topiony i odlewany w formie bloku złożonego z niehomogenicznych kryształów o średnicy od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Granice pomiędzy kryształami pogarszają sprawność ogniwa w porównaniu do ogniw z krzemu monokrystalicznego. Ogniwa mono- i polikrystaliczne zaliczane są do tzw. ogniw I generacji.
nazywane są również cienkowarstwowymi i zaliczane do ogniw II generacji. W procesie technologicznym cienka warstwa alotropowego krzemu (0,5-1 μm) nanoszona jest na szkło lub inne podłoże. Ich wytworzenie jest szybkie i tanie, ze względu na niewielką ilość wykorzystanego półprzewodnika i niskie zużycie energii w procesie produkcyjnym. Wadą jest stosunkowo niska sprawność ogniw.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami