Analiza zużycia prądu i klasy energetycznej jest ważna nie tylko w kontekście urządzeń, z których korzystamy, ale i nieruchomości. Dzięki temu możemy prognozować wysokość zobowiązań wobec zakładu energetycznego czy lepiej zarządzać budżetem, ale także spełniać normy prawne dotyczące domów energooszczędnych wymagane przez UE.
O ile parametry te w przypadku sprzętu AGD i RTV są łatwe do weryfikacji, o tyle w przypadku budynków potrzebne jest przygotowanie charakterystyki energetycznej budynku. Co to jest charakterystyka energetyczna budynku? Kto może wydać świadectwo energetyczne i jak podnieść efektywność energetyczną budynków? O tym w dalszej części artykułu.
Charakterystyka energetyczna to opracowany przez specjalistę dokument zawierający zestaw danych oraz wskaźników energetycznych dotyczących budynku bądź też jego części. Określają one całkowite zapotrzebowanie na energię objętej analizą nieruchomości.
Obliczenia dokonywane są na podstawie parametrów instalacji grzewczej zastosowanej w budynku i zużycia ciepłej wody. Koszt zużycia energii kalkulowany jest na podstawie pomiarów mocy oraz sprawności instalacji, jak i izolacji oraz potencjalnych strat ciepła. Efektem pracy nad charakterystyką energetyczną budynku jest określenie wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną budynku (EP), wyrażonego jednostką kWh/m2rok. Pod uwagę brany jest także wskaźnik U, czyli przenikania ciepła oraz EP – określający roczne zapotrzebowanie na energię.
Charakterystyka energetyczna budynku jest niezbędnym dokumentem, gdy chcemy uzyskać pozwolenie na budowę. Wydawane jest ono w formie świadectwa energetycznego budynku. Zgodnie z narzuconymi przez Unię Europejską wymogami, każdy budynek musi bowiem spełniać szereg norm związanych z energooszczędnością. Na jego podstawie szacowane są też przyszłe koszty związane z ogrzewaniem wody i budynku.
Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku regulowany jest przepisami unijnymi, które wpłynęły na kształt ustawodawstwa polskiego w tym zakresie. Mowa tu o Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków z późniejszymi zmianami. Jej celem jest poprawa charakterystyki energetycznej budynków w Unii Europejskiej z uwzględnieniem warunków klimatycznych i lokalnych. Zawarto w niej minimalne wymagania oraz ujednolicone normy obliczania charakterystyki energetycznej.
W Polsce od stycznia 2021 roku obowiązuje nowy, tak zwany Standard WT 2021. Zgodnie z jego ustaleniami każdy nowy budynek musi spełniać następujące wymagania:
Pakiet klimatyczny zaproponowany przez Unię Europejską wprowadził zmiany w wymaganiach dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Podjęte na szczeblu unijnym działania ukierunkowane są na obniżenie zużycia energii generowanej z udziałem paliw kopalnych. W zamian wspierane jest i promowane na szeroką skalę pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, które jest skuteczną metodą redukcji emisji dwutlenku węgla.
Przepisy te zaczęto wdrażać już w 2014 roku, prowadząc do stopniowego obniżania dopuszczalnego poziomu współczynnika zużycia energii dostarczanej z zewnątrz, jak i współczynnika przenikalności cieplnej. Zgodnie z przepisami ustanowionymi przez Unię Europejską, energooszczędny budynek nie może przekraczać zużycia energii powyżej 70 kWh m2/rok. Odzwierciedleniem najnowszych wytycznych unijnych jest również wspomniany już w tym artykule Standard WT 2021. Zawarte w nim wytyczne określają charakterystykę cieplną budynku nakierowaną na maksymalizację wykorzystania OZE do ogrzewania budynków i zapewnienia ciepłej wody użytkowej, przy jednoczesnym eliminowaniu strat ciepła.
W myśl tych przepisów wyróżniamy cztery stopnie klas energetycznych budynków:
Z analiz wynika, że na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń w domach przypada blisko 70% całkowitego zużycia energii w danym gospodarstwie domowym. Z tego względu działania ukierunkowane na ograniczenie strat energii mają wręcz decydujący wpływ na poprawę charakterystyki energetycznej budynków. Wydajność energetyczna budynków nie tylko bowiem wpływa na wysokość rachunków za media, ale może mieć również wpływ na wartość nieruchomości.
Co można zrobić w celu podniesienia efektywności energetycznej budynków? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią izolację budynku. Pokrycie ścian zewnętrznych powinno być zaprojektowana tak, aby obniżyć zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie, co z kolei wpłynie na redukcję zużywanej na tej cel energii. Izolacja powinna sprawić, że budynek będzie tak szczelny, jak to tylko możliwe. W nowych budynkach można to osiągnąć poprzez zastosowanie izolacji o wysokich parametrach oraz nietradycyjnych systemów ściennych, które oferują dodatkową izolację. Wymiana drzwi i okien w celu uniknięcia tak zwanych mostków termicznych z całą pewnością będzie również świetną inwestycją.
Po drugie, w celu podnoszenia efektywności energetycznej budynków, warto monitorować zużycie energii. Świadomość możliwości zaoszczędzenia na rachunkach sprawia, że zaczynamy bardziej się starać i kontrolować zużycie energii. Pozostawione w pokojach światło, kiedy z nich nie korzystamy, sprzęty AGD i RTV w trybie czuwania, wpięte do sieci ładowarki ‒ to tylko kilka z całego szeregu przykładów, które przyczyniają się do nadmiernego poboru energii.
W celu podniesienia efektywności energetycznej budynków warto też przejść na oświetlenie LED. Żarówki LED mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia energii nawet o 75% w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem. Warto również rozpatrzeć montaż czujników ruchu, które aktywują światło tylko wtedy, gdy jest faktycznie potrzebne.
Duże oszczędności generują również odnawialne źródła energii. Mowa tu przede wszystkim o fotowoltaice, dzięki której możliwe jest pozyskiwanie darmowego prądu ze słońca i wykorzystywanie go do oświetlania domu oraz zasilania różnego rodzaju urządzeń. Wśród posiadaczy domów energooszczędnych dużą popularnością cieszą się też systemy grzewcze wyposażone w pompy ciepła. Wykorzystują one energię pochodzącą ze środowiska naturalnego, która pobierana jest z gruntu, powietrza lub wody. Dzięki nim możliwe jest zarówno ogrzewanie domu, ciepłej wody użytkowej, jak i chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami