Dzięki liberalizacji rynku energetycznego, od 2007 r. konsumenci mogą samodzielnie dokonywać wyboru dostawcy prądu. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony daje możliwość wybrania korzystniejszej oferty, z drugiej jednak stwarza konieczność zapoznania się z cennikami kilku konkurujących ze sobą podmiotów.
Sprawdzamy, jacy dostawcy energii w Polsce zajmują się sprzedażą prądu.
W Polsce istnieje 6 firm, które są największymi dostawcami energii elektrycznej do klientów biznesowych i indywidualnych oraz gospodarstw rolnych. Firmy te to Tauron, Innology (RWE Stoen), Energa, PGE oraz Enea. Wymienione przedsiębiorstwa nazywane są Operatorami Systemu Dystrybucyjnego, ponieważ zajmują się poza sprzedażą prądu również utrzymywaniem infrastruktury, np. kabli, słupów elektrycznych itd.
Każdy z operatorów obsługuje jeden region Polski. Przenosząc działanie poszczególnych Operatorów na mapę Polski, możemy zauważyć, że północny — wschód kraju obsługuje Enea, północ Energa, RWE Polskę centralną, PGE wschód, a Tauron Małopolskę i Śląsk.
Zmiana prawa o wydawaniu koncesji na dostarczanie prądu sprawiła, że z czasem powstały firmy, które koncentrują się na sprzedaży oraz dystrybucji energii. W porównaniu do największych firm energetycznych w Polsce są to małe przedsiębiorstwa, które działają na mniejszym obszarze kraju. Niemniej dzięki temu mają lepiej dopasowaną ofertę do potrzeb klientów oraz niekiedy korzystniejsze warunki umowy. Dlatego przy poszukiwaniu dostawcy energii elektrycznej, warto również rozważyć mniejsze, regionalne podmioty gospodarcze.
Do najpopularniejszych z pewnością należy Po prostu Energia, Lumi PGE oraz Fortum. Firmy te charakteryzuje przede wszystkim doskonały poziom obsługi klienta oraz łatwość w załatwianiu formalności. Mniejsze firmy mają to do siebie, że procesowanie wniosków i umów trwa o wiele krócej, niż w dużych przedsiębiorstwach obsługujących kilka milionów klientów. W przypadku mniejszych dostawców energii, formalności związane z podpisaniem umowy, można z łatwością załatwić przez Internet bez wychodzenia z domu.
Szczególnie dobrze na polskim rynku radzi sobie Fortum, który jest obecny również na rynku międzynarodowym. Działa między innymi w Szwecji, Norwegii, Rosji oraz Finlandii, która jest krajem pochodzenia firmy. Fortum znany jest szczególnie dobrze z troski o środowisko w kwestii wytwarzania energii elektrycznej. 64% energii wytwarzanej przez Fortum pochodzi z odnawialnych źródeł energii, co wpływa na emisje m.in. dwutlenku węgla do atmosfery.
Warto również nieco więcej napisać o dostawcy Lumi PGE, który został wydzielony z największej spółki energetycznej w Polsce PGE. Lumi działa głównie w centralnej Polsce, zwłaszcza na terenie Warszawy. Lumi oferuje atrakcyjne warunki sprzedaży energii, dzięki czemu przyciąga coraz więcej klientów.
Poniżej przedstawiamy pełną listę aktualnie działających na rynku energetycznym sprzedawców prądu. Warto sprawdzić, ich ofertę i porównać ją z aktualnym dostawcą prądu.
Audax Energia, Enefit, EWE, Handen, Engie, AXPO, Energia Polska, Eniga, PKP Energetyka, Enrex Energy, Konerg, Beskidzka Energetyka, Vervis, Umimot Energia I Gaz, Encore, Respect Energy, Polenergia, Novum Telekomunikacja, Ergo Energy, Elektra, Energetyka dla Domu, 3Wings, Elsen, Orlen, Green S.A.
Dostawcy energii elektrycznej w Polsce konkurują między sobą głównie poprzez rozbudowane oferty na sprzedaż energii. Ceny samego prądu u poszczególnych dostawców różnią się w niewielkim stopniu. Zatem przewagę próbują uzyskać, oferując klientom dodatkowe profity, np. darmowe ubezpieczenie, całodobową infolinię lub opiekę fachowców w razie awarii.
Tego typu oferty dodatkowe stwarzają poniekąd problem w wyborze tej najbardziej atrakcyjnej. Nie wystarczy już tylko wejść na stronę z cennikiem dostawcy, ale konieczne jest napisanie wiadomości z prośbą o przesłanie aktualnej oferty lub przeglądanie stron w poszukiwaniu informacji na ten temat.
Z punktu widzenia konsumenta liczba konkurujących ze sobą dostawców stwarza wiele szans na wynegocjowanie lepszych warunków umowy bądź też lepszych cen. Korzystanie z usług mniejszych dostawców może nam przynieść dwie podstawowe korzyści. Przede wszystkim, lepsze warunki umowy na starcie oraz możliwość zakontraktowania stałej ceny energii na okres obowiązywania całej umowy. Mając na uwadze rosnące ceny energii elektrycznej, może to się okazać najlepszą możliwą ofertą proponowaną przed dystrybutorów. Być może w początkowym okresie zapłacimy nieco więcej, jednak w perspektywie długoterminowej dokonamy sporej oszczędności.
W Polsce uwolnienie rynku energetycznego sprawiło, że klienci mogą wybierać spośród różnorodnych ofert sprzedawców prądu. Duża konkurencja również działa korzystnie na ceny i warunki zawierania umów. Dzięki temu mamy swobodę dopasowania oferty do naszych indywidualnych potrzeb.
To czy na swojego dostawcę prądu wybierzemy jedną z największych spółek energetycznych, czy mniejszą firmę będzie zależeć jedynie od naszego wyboru, a nie odgórnie narzuconej nam decyzji. Warto zatem zapoznać się z ofertą kilku różnych dostawców i wybrać dla nas tę najkorzystniejszą pod względem finansowym i funkcjonalnym.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami