Korzystanie z odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą liczne korzyści. OZE, w tym omawiana w poniższym artykule fotowoltaika, to nie tylko sposób na ochronę środowiska dzięki ograniczeniu zanieczyszczeń do atmosfery oraz obniżenie comiesięcznych rachunków za energię elektryczną, ale również możliwość odliczenia wydatków na fotowoltaikę od podatku. Kto i na jakich zasadach może dokonać takiego odliczenia?
Co dokładnie i do jakiej kwoty można odliczyć od podatku? Jak odliczyć fotowoltaikę w zeznaniu podatkowym? Wyjaśniamy!
Z ulgi podatkowej w zakresie fotowoltaiki skorzystać mogą następujący podatnicy:
Wymogiem koniecznym do skorzystania z przywileju podatkowego jest ukończenie inwestycji. Z preferencji podatkowej skorzystać mogą wyłącznie inwestorzy, którzy ukończyli przedsięwzięcie w ciągu 3 kolejnych lat od końca roku podatkowego, w którym wystąpił pierwszy wydatek. Ulga podatkowa nie obejmuje budynków będących w trakcie budowy.
Dla przypomnienia – ważne jest również bycie właścicielem (osoba mająca tytuł prawny do danej nieruchomości) lub współwłaścicielem budynku (osoba wskazana w dokumencie notarialnym lub spadkobierca mający orzeczenie o nabyciu spadku). Podatnicy, którzy tylko mieszkają w danym budynku z zainstalowaną fotowoltaiką, nie mają prawa do skorzystania z ulgi.
Podstawą do skorzystania z odliczenia podatkowego na fotowoltaikę jest zakup materiałów, urządzeń i usług od podatników VAT. Wydatki na fotowoltaikę należy udokumentować fakturą VAT wystawioną na podatnika, który planuje dokonać opisanego odliczenia. Aby móc dokonać rozliczenia za poprzedni rok, faktura sprzedażowa musi być wystawiona z datą maksymalnie 31 grudnia roku, za którą podatnik dokonuje takiego rozliczenia.
Wielu podatników zastanawia się, czy ulga termomodernizacyjna może być stosowana równolegle z programem Mój Prąd. Obowiązujące obecnie przepisy nie wykluczają jednoczesnego korzystania z odliczenia i dotacji. Jednak do zasady, wydatki, które pokryła ciesząca się popularnością dotacja, nie mogą być już wliczone do kwoty podlegającej odpisowi od podatku.
Ulga termomodernizacyjna nie może być łączona z inną ulgą podatkową wyłącznie w sytuacji, kiedy obie ulgi odnoszą się do tego samego przedsięwzięcia. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby oprócz ulgi termomodernizacyjnej, podatnik skorzystał również z ulgi prorodzinnej, na internet lub innej, która nie pozostaje w związku z termomodernizacją budynku.