Rosnące ceny energii elektrycznej i widmo kryzysu energetycznego sprawiły, że coraz więcej osób zainteresowanych jest montażem fotowoltaiki. O ile jeszcze kilkanaście miesięcy wcześniej, użytkownicy często decydowali się na instalacje PV o mniejszej mocy, które w minimalnym stopniu pokrywały ich zapotrzebowanie na prąd, o tyle teraz coraz więcej osób myśli perspektywicznie i decyduje się na wersje o większych możliwościach.
Czy wymagają one zezwolenia? Które instalacje PV w budynkach podlegają zgłoszeniu? Podpowiadamy!
Warto wiedzieć, że w przypadku posiadania fotowoltaiki o mocy poniżej 50 kW zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami, stajemy się użytkownikami mikroinstalacji fotowoltaicznej. Na tego rodzaju systemy PV nie potrzeba pozwolenia na budowę – wystarczy samo zgłoszenie. Istnieją jednak pewne wyjątki. Zgoda na montaż fotowoltaiki o tej mocy jest mimo wszystko niezbędna, gdy:
Wiemy już, w jakich przypadkach należy ubiegać się o pozwolenie na budowę podczas montażu fotowoltaiki. To jednak nie koniec ważnych informacji. Trzeba bowiem pamiętać także o zgłoszeniu instalacji PV do wybranego operatora sieci dystrybucyjnej. Zwykle za przygotowanie i sfinalizowanie formalności odpowiada wykonawca fotowoltaiki. Warto więc o ten aspekt zapytać już na etapie wyboru ekipy montażowej i zweryfikować ich kompetencje oraz uprawnienia.
Trzeba pamiętać, że instalator, który zakłada mikroinstalację PV, powinien posiadać certyfikat uprawniający do montażu fotowoltaiki lub ważne świadectwo kwalifikacyjne zezwalające do wykonywania prac związanych z eksploatacją urządzeń, instalacji lub sieci.