Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji PV. Będące sercem systemu panele fotowoltaiczne, pochłaniając energię słoneczną, przekształcają ją w energię elektryczną, która to zasila instalację budynku. Jak wysokich rachunków spodziewać się mogą posiadacze instalacji PV?
Zanim rozpoczniemy analizę rachunków za prąd z fotowoltaiką, wyjaśnimy kluczowe w jej aspekcie pojęcie prosumenta. Powstałe z połączenia słów producent i konsument oznacza osobę, która jest jednocześnie zaangażowana w proces wytwarzania energii oraz w jej wykorzystywanie.
Zastanawiając się nad tym, jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice będziemy musieli zapłacić, warto zdać sobie sprawę, że na cenę energii elektrycznej składa się kilka elementów. Główną składową ceny prądu (ok. 42%) jest sama energia czynna kWh. W przypadku posiadaczy fotowoltaiki możliwe jest zredukowanie kosztu energii niemal do zera. Oprócz tego, rachunki za prąd zawierają również podatek VAT (23%) i akcyzę (1%). Do tego dochodzą pozostałe koszty stałe (34%), których część ustalana jest odgórnie przez Urząd Regulacji Energetyki, a pozostałe przez poszczególnych dystrybutorów energii elektrycznej. Omówimy je dokładnie w dalszej części niniejszego artykułu.
Osoby, które zdecydują się na montaż fotowoltaiki, mogą zauważyć pewną zmianę w rachunkach za prąd. Dotyczy ona nie tylko niższych opłat, ale również samego wyglądu dokumentu. U prosumentów na rachunku za energię elektryczną pojawiają się dane dotyczące odczytów z licznika na początku i na końcu okresu rozliczeniowego oraz suma pobranej i wprowadzonej do sieci energii. Warte uwagi są w szczególności następujące składowe rachunku:
Okres rozliczeniowy oznacza czas między dwoma kolejnymi odczytami licznika, które mają na celu dokonanie rozliczenia energii elektrycznej pobranej z sieci. Większość sprzedawców oferuje klientom do wyboru jedno-, dwu-, sześcio- lub dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy. Który z okresów rozliczeniowych będzie optymalny dla prosumenta? Zdecydowanie półroczny lub nawet roczny.
Jest to związane z faktem, że ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne zmienia się w ciągu całego roku. Zwykle latem system PV produkuje nadwyżki energii, które podlegają magazynowaniu w sieci energetycznej i mogą być z niej bezpłatnie w ramach limitu odebrane w okresie obniżonej produkcji. Od dnia wprowadzenia energii do sieci prosument może odebrać nadwyżki w okresie do roku czasu. Półroczne lub roczne okresy rozliczeniowe pozwalają również obniżyć wysokość dodatkowej opłaty rozliczeniowej, która pojawia się przy odczycie licznika.
Czy fotowoltaika się opłaca? To bez wątpienia jedno z najczęściej zadawanych pytań w kontekście budowy własnej mikroelektrowni wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zwolennicy OZE przekonują, że wykorzystanie instalacji PV pozwala na znaczące obniżenie wydatków na rachunki za prąd z fotowoltaiką. Prawidłowo dobrane moduły fotowoltaiczne są w stanie generować energię elektryczną w ilościach pokrywających niemal 100% rocznego zapotrzebowania budynku na prąd.
W okresach obniżonej produkcji, a zatem jesienią i zimą, prosument może odbierać bezpłatnie z sieci nadwyżki energii wyprodukowane w miesiącach o największym natężeniu promieniowania słonecznego. W efekcie rachunki za prąd z fotowoltaiką mogą zmaleć do zaledwie kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych za miesiąc. Tym sposobem inwestycja w fotowoltaikę może zwrócić się już po kilku latach ‒ średnio od 6 do 8 lat. Czas zwrotu zakupu mikroinstalacji PV skraca się również w obliczu stale rosnących cen energii elektrycznej, od których właściciele mikroinstalacji fotowoltaicznych są w pełni niezależni. Instalując fotowoltaikę, ponoszą oni bowiem głównie wyszczególnione wcześniej opłaty na rzecz dystrybutora.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami
Pełen asortyment konstrukcji fotowoltaicznych, falowników, magazynów energii i akcesoriów PV można znaleźć pod adresem: corab.pl/oferta