Każda instalacja PV składa się z kilku kluczowych elementów. Mowa tu o panelach fotowoltaicznych, zwanych też modułami fotowoltaicznymi czy modułami PV, inwertera (znanego również pod nazwą falownik), okablowania oraz konstrukcji wspornej.
Zadaniem paneli PV, zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych, jest generowanie prądu ze słońca. Jest to możliwe za sprawą reakcji, jaka zachodzi pomiędzy promieniowaniem słonecznych, dokładnie fotonami, a materiałem półprzewodnikowym, przykładowo krzemem, który stanowi podstawowy materiał budulcowy wspomnianych ogniw PV. Gdy światło pada na moduły PV, wówczas fotony pochłaniane są przez krzem. To z kolei skutkuje wybiciem elektronów, które zostają przez to wprawione w ruch. Ruchem tym jest przepływ prądu elektrycznego.
Aby tak wytworzony prąd mógł być używany do zasilania różnego rodzaju urządzeń w naszych domach, firmach czy w gospodarstwach rolnych, to musi zadziałać falownik. Głównym zadaniem inwertera jest bowiem zamiana prądu o napięciu stałym DC, powstałego w instalacji fotowoltaicznej, w napięcie zmiennie AC 230 o częstotliwości 50 Hz. Ważne przy tym, aby odpowiednio dobrać moc falownika do mocy paneli PV. Szacowanie ułatwić powinno wskazanie tak zwanego stosunku mocy, który powinien kształtować się w przedziale od 80% do 120%. Gdy współczynnik SM jest mniejszy niż 100, to mówi się, że falownik jest niedociążony. Oznacza to, że nominalna moc paneli PV jest mniejsza od mocy inwertera. Jeśli natomiast wskaźnik SM jest równy 100, to wówczas falownik jest obciążony mocą nominalną. Z kolei w przypadku, gdy współczynnik SM wynosi powyżej 100, to inwerter zostaje przeciążony po stronie prądu stałego, a moc nominalna paneli fotowoltaicznych jest wyższa niż moc nominalna falownika.
Nad sprawnym przesyłem wytworzonego prądu czuwa z kolei okablowanie. W przypadku instalacji PV należy wybierać złącza i kable dostosowane do pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych (od znacznego nagrzania w okresie letnim, aż po mroźne dni) oraz o odpowiednich przekrojach, które odpowiadać będą parametrom modułów fotowoltaicznych oraz wybranego falownika. Bardzo ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie wszelkiego rodzaju połączeń, aby ochronić pracę całej instalacji PV przed przepięciami, skutkującymi awariami, czy wręcz wystąpieniem pożarów.
Ostatni z elementów instalacji fotowoltaicznej to system wsporny. Istnieje kilka rodzajów systemów fotowoltaicznych dedykowanych zarówno na dachy płaskie, skośne czy przeznaczonych do montażu na gruncie. Wybierając konstrukcję wsporną pod moduły PV należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego jest ona wykonana. Z racji ciągłego obcowania z różnymi warunkami pogodowymi, konstrukcje pod fotowoltaikę muszą cechować się wysoką odpornością na korozję. Najpopularniejsze są więc te wykonane z aluminium lub połączenia aluminium ze stalą ocynkowaną i pokrytą warstwą Magnelisu.
W przypadku zlecenia montażu fotowoltaiki wyspecjalizowanej w takich działaniach firmie, z pewnością będziemy mogli liczyć na ich fachowe wsparcie w doborze poszczególnych elementów instalacji PV. Doświadczeni instalatorzy posiadają bowiem wiedzę zarówno na temat producentów i ich produktów, jak i obsługi gwarancyjnej. Z ich pomocą wybierzemy więc wszystkie elementy systemu PV, który pracować będzie wydajnie, bez większych przeszkód i które zapewnią nam maksymalnie wysokie uzyski prądu przez kolejne 25 lat. Na tyle właśnie szacowana jest żywotność fotowoltaiki.