Inwestorzy zainteresowani fotowoltaiką z reguły starannie kalkulują koszt zakupu poszczególnych jej elementów. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy jednak poświęcić więcej czasu na analizę dostępnych na rynku ofert.
Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki na rynku pojawiło się wielu dostawców, którzy oferują panele PV, inwertery czy konstrukcje wsporne niskiej jakości. Musimy jednak pamiętać, że lokowanie wolnych środków finansowych w odnawialne źródła energii to inwestycja na lata. Średni okres żywotności tego rodzaju przedsięwzięcia szacowany jest aż na 25 lat.
Wybierając więc konstrukcje pod panele fotowoltaiczne, moduły PV czy falownik, nie powinniśmy kierować się jedynie ceną. Należy także wziąć pod uwagę renomę producenta oraz zakres i okres, na jaki udzielana jest gwarancja.
W przypadku konstrukcji fotowoltaicznych ich cena w głównej mierze zależy od materiału, z jakiego została wyprodukowana. Ocynkowane konstrukcje wsporne pod fotowoltaikę są zwykle najtańszym rozwiązaniem. Na drugim biegunie cenowym znajdują się natomiast konstrukcje pod panele fotowoltaiczne w całości wykonane z aluminium.
Optymalnym cenowo rozwiązaniem są natomiast konstrukcje wsporne wykonane z połączenia aluminium i stali nierdzewnej. Wydane na ich zakup pieniądze z pewnością przełożą się na długość użytkowania oraz bezproblemową obsługę. To z kolei pozytywnie wpłynie na pracę całej instalacji PV - prąd będzie generowany bez przestojów, co obniży koszty i skróci okres zwrotu z inwestycji.