1. Optymalne ułożenie fotowoltaiki względem stron świata
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie daje szansę na zoptymalizowanie jej położenia względem kierunków świata oraz uzyskania właściwego kąta nachylenia. Z reguły zakłada się, że fotowoltaika pracuje z największą mocą, gdy panele PV skierowane są na południe, a kąt ich nachylenia wynosi 30-40°.
2. Możliwość eliminacji zacienienia paneli PV
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie przynosi korzyści także z racji możliwości wybrania miejsca pod inwestycję wolnego od zacienia. W przypadku fotowoltaiki montowanej na dachach często spotykanym problemem są rosnące w pobliżu drzewa czy wysokie budynki. Podczas operacji słońca w ciągu dnia zdarza się, że mogą one rzucać cień na moduły PV, przez co pracują one ze zmniejszoną wydajnością. W przypadku montażu fotowoltaiki na ziemi problem ten jest skutecznie eliminowany.
3. Czerpanie korzyści z OZE nawet wtedy, gdy nie posiadamy dachu skierowanego na południe
Kolejną zaletą montażu konstrukcji fotowoltaicznej na gruncie jest fakt, że nawet w przypadku, gdy nie posiadamy dachu o południowej ekspozycji, to jednak możemy generować prąd ze słońca. Kwestia ta dotyczy także sytuacji, gdy stan techniczny budynku lub dachu nie pozwala na montaż paneli PV. Posadowienie całej konstrukcji na ziemi sprawia, że skutecznie eliminujemy wspomniane problemy i zyskujemy możliwość pozyskiwania niemal darmowego prądu.
4. Wygodna konserwacja instalacji PV
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie oznacza także znaczną wygodę w odniesieniu do konserwacji całego systemu. Tego typu instalacje są o wiele łatwiej dostępne. Ma to także kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy potrzebna jest naprawa któregoś z podzespołów.
5. Możliwość wykorzystania powierzchni pod instalacją PV
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie montowana jest na specjalnej konstrukcji wspornej, która znajduje się na wysokości kilku metrów nad ziemią. Cała przestrzeń pod nią może być wykorzystana na różne cele – na zasianej trawie można wypasać zwierzęta, bądź też ziemię tę można przeznaczyć na uprawy różnego rodzaju roślin. Ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie naziemnej fotowoltaiki z wiatami samochodowymi. System taki spełnia wówczas dwie funkcje – jako schronienie przed słońcem czy opadami dla pojazdów oraz źródło pozyskiwania energii elektrycznej.