Koszty ogrzewania domu rosną z roku na rok. Pomimo dostępnych różnych źródeł ciepła, wysokość rachunków w wielu przypadkach plasuje się na naprawdę wysokim poziomie. Sposobem na ich znaczną redukcję jest inwestycja w odnawialne źródła energii takie jak instalacje PV czy pompy ciepła.
Jak można wykorzystać energię pozyskaną ze słońca do ogrzewania domu? Czy ogrzewanie domu fotowoltaiką jest możliwe i opłacalne? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Montaż instalacji PV, wobec rosnących cech prądu, jest racjonalnym sposobem na generowanie oszczędności. Poza samym wykorzystaniem wygenerowanej przez fotowoltaikę energii elektrycznej do zasilania domowych urządzeń czy oświetlania budynku zyskujemy bowiem możliwość ogrzewania domu. Pozyskany ze słońca prąd można bowiem wykorzystać do zasilania pompy ciepła, elektrycznych mat grzewczych czy elektrycznych grzejników.
Aby jednak cały system działał wydajnie, ważne jest prawidłowe oszacowanie mocy instalacji PV. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest takie, w którym uzyskuje się najwyższy poziom autokonsumpcji energii elektrycznej – czyli ilość prądu wygenerowanego przez instalację PV pokrywa niemal całkowicie bieżące zapotrzebowanie gospodarstwa domowego.
W określeniu mocy instancji PV pomaga analiza dotychczasowych rachunków za energię elektryczną. Zwykle zakłada się, że w optymalnych warunkach (czyli modułów PV skierowanych w stronę południową pod kątem 30-45°, bez zacienienia) fotowoltaika o mocy 1 kW wytworzy 900-980 kWh energii elektrycznej w skali roku. Jeśli więc przykładowo analiza rachunków za prąd wykazała, że średnie zużycie energii w danym gospodarstwie domowym wynosi około 5000 kWh rocznie, to możemy założyć, że instalacja PV o mocy 4,5 kW – 5 kW powinna wystarczyć, aby zaspokoić bieżące potrzeby. Jest to jednak założenie, które nie uwzględnia ważnego czynnika, jakim jest spadek mocy paneli fotowoltaicznych wraz z biegiem czasu.
Czołowi producenci fotowoltaiki podają, że moc paneli fotowoltaicznych może spadać średnio o 1% w skali roku, przy czym największy spadek (3%-5%) odnotowywany jest z reguły w pierwszym roku po montażu. Ważna jest także kwestia rozliczania z zakładem energetycznym czy planowanych do przyłączenia urządzeń – jak właśnie pompy ciepła czy elektrycznych grzejników. W związku z tym do podanych wartości warto dodać lekką nadwyżkę i oszacować moc instalacji PV na nieco wyższym poziomie, aby zaspokajała ona nasze potrzeby (także w przyszłości) i pozytywnie wpływała na zwrot z inwestycji.