Wraz z rosnącą popularnością wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w domach, wielu inwestorów zaczęło zastanawiać się nad możliwością podłączenia pompy ciepła do istniejącej instalacji. Przy okazji modernizacji budynku kwestia ogrzewania jest niezwykle ważna i determinuje zakres prac, gdyż w przypadku wymiany instalacji grzewczej nie chodzi tylko o zakup pieca czy innego urządzenia. Ważny jest też system rozprowadzający ciepło po całym domu oraz grzejniki czy podłogówka.
Pompy ciepła mogą być zainstalowane w prawie każdym domu, jednak istnieją pewne względy, które mogą wymagać uwagi – w szczególności te dotyczące ocieplenia. Aby pompa ciepła działała w najbardziej efektywny sposób, dom musi być dobrze zaizolowany, aby zapobiec uciekaniu jak największej ilości ciepła. Budynek, który jest słabo ocieplony będzie wymagać większej pompy ciepła, aby nadrobić straty ciepła, a to z kolei może być bardziej kosztowne w montażu i eksploatacji.
W ocenie opłacalności całego przedsięwzięcia warto o pomoc poprosić wykwalifikowanego instalatora, który będzie w stanie doradzić, co należy zrobić w domu, aby był on odpowiedni dla systemu grzewczego z pompą ciepła. Może to obejmować modernizację ocieplenia ścian, izolację poddasza czy wymianę stolarki okiennej na modele z podwójnymi szybami. Jednak trzeba pamiętać, aby zakres zaplanowanych prac był stosunkowo łatwy do wykonania i przy tym nie podnosił znacząco kosztów całej inwestycji.
Inną kwestią są utrudnienia związane z miejscem planowanej instalacji pompy ciepła. Jak już wspomnieliśmy, w zależności od rodzaju źródła zewnętrznego, pompy potrzebują odpowiedniej przestrzeni do montażu. Gruntowe pompy ciepła są zazwyczaj trudniejsze do montażu w zmodernizowanych budynkach, których przydomowe ogrody są małe. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią powierzchnią, to zamiast układania rur poziomo, będą one musiały być zainstalowane pionowo w wywiercanych w ziemi na znaczną głębokość otworach.
W przypadku instalacji pompy ciepła w zmodernizowanym budynku, którego architektura ogrodowa nie pozwala na wykonywanie zaawansowanych prac, warto rozważyć montaż powietrznej pompy ciepła. W przypadku tego typu rozwiązania również należy mieć na uwadze miejsce jej instalacji, gdyż ważna jest kwestia łatwego dostępu do urządzenia na czas prac serwisowych, czyszczenia czy przeglądów.