Od 1 lipca 2022 roku (po trwającym od 1 kwietnia br. okresie przejściowym) prosumentów obowiązują nowe zasady rozliczania fotowoltaiki. Zgodnie z nimi, wszyscy nowi właściciele instalacji PV muszą rozliczać się w systemie tzw. net-billingu. Na jakich zasadach rozliczana jest obecnie fotowoltaika?
Czy zmiana jest korzystna dla prosumentów? Szczegółowe wyjaśnienie w poniższym artykule.
Net-billing wszedł w życie na podstawie znowelizowanej ustawy o OZE. Zmiany zaplanowano na trzy etapy:
Nowy system rozliczeń obowiązuje wszystkich prosumentów, którzy zdecydowali się na montaż i przyłączenie fotowoltaiki po 1 kwietnia 2022 roku.
Od tej zasady istnieje jednak wyjątek - ustawa gwarantuje osobom, które złożyły wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) do 31 marca 2022 roku, możliwość rozliczania się we wcześniejszym systemie opustów przez określony czas. Wynosi on 15 lat od momentu przyłączenia instalacji PV do sieci.
Nawet w przypadku rozbudowy instalacji fotowoltaicznej, prosumentom przysługiwać będzie prawo do rozliczania się na starych zasadach, a nie w ramach wprowadzonego w 2022 r. net-billingu. Jednocześnie inwestorzy mogą oni w dowolnej chwili zmienić system rozliczania fotowoltaiki na nowy.
Należy przy tym podkreślić, że decyzja o przejściu na net-billing jest nieodwracalna. Po wyborze nowego sposobu rozliczania nie ma możliwości powrotu do starego systemu.
Wprowadzenie net-bilingu to największa od lat zmiana na rynku fotowoltaiki. Zmiana, wprowadzana etapami od 1 kwietnia 2022 r., zrewolucjonizowała dotychczasowy sposób rozliczenia energii elektrycznej wyprodukowanej w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych. Wśród wielu prosumentów nowy system wzbudził wiele emocji i wątpliwości dotyczących opłacalności inwestycji w PV.
Standardowa instalacja o mocy 5,5 kW (której roczne zużycie wynosi ok. 5000 kW) działająca w net-billingu pozwala na obniżenie rachunków za prąd o średnio 70%. Ta sama instalacja, ale działająca we wcześniejszym systemie opustów, pozwalała obniżyć rachunki o nawet 90%. Jak zatem widać, fotowoltaika rozliczana w systemie net-bilingu wciąż się opłaca, choć oszczędności prosumentów są zauważalnie mniejsze.
Jednocześnie, jak przekonują eksperci, w obliczu nieustannych podwyżek energii elektrycznej, inwestycja w fotowoltaikę zdaje się być wciąż najlepszym ze sposobów na ograniczenie wydatków na prąd.
Zmiany w systemie rozliczeń fotowoltaiki wprowadzane od 2022 r. sprawiły, że najbardziej opłacalne stały się instalacje PV optymalnie dopasowane do zużycia energii w danym gospodarstwie bądź firmie prosumenta. To instalacje, które pozwalają inwestorom na zwiększenie autokonsumpcji (zużycia własnego) energii elektrycznej.
Im lepiej dopasowana jest więc instalacja do rzeczywistego zużycia budynku, tym oszczędności z fotowoltaiki rozliczanej w systemie net-billingu będą odczuwalnie większe.
Inwestycja w fotowoltaikę to wciąż pewien wydatek, który skutecznie kompensować można specjalnymi dotacjami z programów rządowych. W 2022 roku ruszyła kolejna odsłona popularnych programów - Mój Prąd i Czyste Powietrze. Dostępne są też lokalne dotacje z RPO (Regionalny Program Operacyjny) - aktualnie dofinansowanie obejmuje nie tylko panele fotowoltaiczne, ale też magazyny energii czy pompy ciepła.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami