Pompa ciepła to efektywny i ekologiczny sposób ogrzewania domu i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Obserwowany obecnie wzrost zainteresowania nowoczesnymi urządzeniami wynika zarówno z troski obywateli o środowisko naturalne, ale również z rosnących nieustannie cen paliw grzewczych.
Tanie w eksploatacji, komfortowe w użytkowaniu i objęte dofinansowaniami pompy ciepła świetnie sprawdzają się w budynkach o różnym metrażu. Jaka pompa ciepła do domu 130 m będzie odpowiednia? Jaka jest cena z montażem powietrznej pompy ciepła? Sprawdzamy!
Osoby planujące budowę lub modernizację budynku stoją przed wieloma wyzwaniami - jednym z nich jest wybór ogrzewania. Na popularności, zwłaszcza w ostatnich latach, zyskują pompy ciepła, którym poświęcony jest ten artykuł. Pompa ciepła do domu to efektywne urządzenie pobierające energię cieplną z otoczenia budynku - powietrza, wody lub gruntu, które przy udziale prądu przekształca ją w energię wykorzystywaną w budynku.
Pompa ciepła to urządzenie wielofunkcyjne, mogące zarówno ogrzewać dom, jak również przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Niektóre dostępne na rynku modele są w stanie pełnić również funkcję klimatyzatora przynoszącego wytchnienie użytkownikom budynku w upalne dni.
Decydując się na montaż powietrznej pompy ciepła, inwestor musi wybrać rodzaj urządzenia - monoblok lub split. Droższe pompy monoblok tworzą zamknięty układ, dzięki czemu ich montaż jest prosty i szybki. W powietrznych pompach ciepła typu split skraplacz zamontowany jest w jednostce wewnętrznej, instalowanej wewnątrz budynku, natomiast parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny w jednostce zewnętrznej.
W wyraźnie tańszych, dwuczęściowych wersjach split montaż jest nie tylko bardziej skomplikowany, ale wymaga też od instalatorów posiadania uprawnień w zakresie f-gazów.
Wykorzystanie ciepła z powietrza atmosferycznego stanowi najłatwiejszy sposób na ogrzewanie domu i podgrzewanie wody użytkowej. Mimo to, obawy inwestorów budzi kwestia, czy omawiana w tym artykule powietrzna pompa ciepła poradzi sobie podczas silnych mrozów.
Obecnie na rynku dostępne są pompy ciepła o różnej efektywności, w tym urządzenia dostosowane do pracy w temperaturach na poziomie od -15 do nawet - 25 stopni. Przy wyborze tego rodzaju urządzeń kluczowe jest dokonanie analizy czy korzystanie z pompy będzie w naszym przypadku opłacalne. Przy niskich temperaturach lepszym rozwiązaniem może okazać się wspomaganie lub zastępowanie pompy dodatkowym źródłem ciepła, o czym pisaliśmy w poprzednim punkcie.
Na to, ile kosztuje pompa ciepła, wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest powierzchnia budynku, w którym ma być wykonana nowoczesna instalacja grzewcza. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia, a zatem zakupu pompy ciepła do domu 130 m2 wynosi 30-50 tys. zł.
Pompa ciepła do domu 130 m2 to nie tylko cena samego urządzenia. W kosztorysie inwestycji należy także uwzględnić montaż. Dla przypomnienia jest on najtańszy dla powietrznych pomp ciepła. Część firm instalujących tego rodzaju pompy ciepła wlicza koszt montażu w cenę zakupu urządzenia. Dodatkowe wydatki generuje skomplikowany montaż gruntowych i wodnych pomp ciepła, które wymagają przeprowadzenia prac ziemnych.