Wytwarzanie prądu – ogniwa PV, moduły PV, falownik
Aby lepiej zrozumieć, gdzie można montować fotowoltaikę, warto najpierw poznać zasady jej działania. Jak już wspomnieliśmy, dzięki instalacjom PV możliwe jest wytwarzanie niemal darmowej energii elektrycznej ze słońca. Dzieje się tak za sprawą ogniw fotowoltaicznych umieszczonych w modułach PV. Są one zbudowane z materiałów półprzewodnikowych, na przykład z krzemu i dzięki temu mają one zdolność do wytwarzania prądu. Tak powstała energia z pomocą falownika (inwertera) zamieniana jest z prądu stałego (DC) w prąd o napięciu przemiennym (AC), który może następnie być wykorzystany do zasilania różnego rodzaju urządzeń domowych, biurowych, używanych w rolnictwie czy do ładowania pojazdów elektrycznych.
Instalacje off-grid, on-grid i hybrydowe
Warto wiedzieć, że instalacje fotowoltaiczne mogą funkcjonować w jednym z trzech systemów: off-grid, on-grid oraz w modelu hybrydowym. Co to oznacza w praktyce? Instalacje of-grid nie mają bezpośredniego podłączenia do sieci energetycznej. Oznacza to brak możliwości przesyłania i późniejszego odbierania nadwyżek wygenerowanego prądu. W systemach tych dość powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest montaż magazynów energii. Agregują one powstałe nadwyżki energii elektrycznej. Co prawda podwyższa to koszty całej inwestycji, jednak jest doskonałą formą zabezpieczenia przestojów w pracy instalacji PV czy wzmożonego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Instalacje on-grid są odwrotnością modelu of-grid. Oznacza to, że są one zintegrowane z siecią energetyczną. W tym przypadku wytworzony podczas pracy paneli PV prąd może być zużywany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem, a jego ewentualne nadwyżki przesyłane są do zakładu energetycznego. W czasie, gdy produkcja energii elektrycznej spada, zgromadzone w sieci nadwyżki można odebrać. Zwykle dzieje się tak w nocy, czy w okresie jesienno-zimowym, kiedy do modułów fotowoltaicznych nie docierają promienie słoneczne lub ich operacja jest znikoma. Z tematem przesyłu nadwyżek wytworzonego prądu do sieci ściśle wiąże się temat rozliczeń i uprawnień prosumentów, który omówimy w dalszej części artykułu.
Ostatni z systemów, hybrydowy, łączy w jedno kluczowe cechy instalacji on-grid oraz off-grid. Oznacza to, że jednocześnie daje możliwość posiadaczom instalacji fotowoltaicznej magazynowania wyprodukowanego prądu w sieci energetycznej oraz we własnym magazynie. Rozwiązanie to w najlepszy możliwy sposób zabezpiecza zapotrzebowanie inwestorów na energię elektryczną, zapewniając przy tym wysoki poziom autokonsumpcji i realnych oszczędności. Hybrydowy system PV jest jednak o wiele bardziej kosztowny, przez co nie każdy może sobie na niego pozwolić. Wpływ na mniejszą popularność tego typu rozwiązań ma także to, że do tej pory programy dofinansowań, takie jak Mój Prąd, nie oferowały możliwości zakupu magazynów energii z pozyskanych środków. Być może sytuacja ulegnie zmianie właśnie w 2022 roku, ale o tym napiszemy szerzej w dalszej części artykułu.
Rozliczanie nadwyżek wytworzonego prądu w instalacji PV
Jak już wspomnieliśmy, z tematem różnego rodzaju instalacji PV, ściśle wiąże się zagadnienie rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii. Osoby, które do tej pory posiadały fotowoltaikę przyłączoną do sieci energetycznej zyskiwały miano prosumenta i mogły deponować w zakładzie energetycznym wygenerowane nadwyżki energii elektrycznej.