Instalacje fotowoltaiczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Choć w ostatnich latach pojawiło się wiele publikacji na temat systemów PV, to wciąż stosunkowo niewiele wiadomo na temat uziemienia fotowoltaiki. Czy uziemienie instalacji jest niezbędne? Jeśli tak, to o czym należy pamiętać podczas jego wykonywania?
Czemu służy zabezpieczenie systemu do produkcji prądu z energii słonecznej? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania oraz te najczęściej zadawane w kontekście uziemieniem fotowoltaiki!
Jak wskazuje sama nazwa, uziemienie fotowoltaiki polega na odprowadzeniu ładunków elektrycznych do ziemi, czyli do gruntu, który posiada zerowe napięcie (tak zwany zerowy potencjał). Połączenie to ma charakter wyrównawczy potencjałów modułu fotowoltaicznego i konstrukcji montażowych. Trzeba przy tym pamiętać, że uziemienie instalacji PV powinno obejmować wszystkie jej elementy, w tym również konstrukcje wsporcze wykonane z metalu.
Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, pod uwagę powinniśmy wziąć nie tylko jej skuteczność i wydajną pracę, ale również ‒ a może przede wszystkim ‒ bezpieczeństwo. Odpowiedni dobór zabezpieczeń pozwoli właścicielowi instalacji PV spać spokojnie i cieszyć się wieloletnią trwałością całego systemu - niezależnie od warunków atmosferycznych.
Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, w związku z czym konieczne jest przy jej montażu zastosowanie różnych zabezpieczeń. Poszczególne elementy systemu PV łączy się ze sobą tak, aby ograniczyć ryzyko występowania przepięć i zapobiegać porażeniu prądem. Niezbędne jest przy tym wykonanie uziemienia fotowoltaiki, które ma na celu chronić samą instalację, jak również jej użytkowników. Uziemienie pozwala zminimalizować ryzyko występowania zwarć, których bezpośrednim skutkiem mógłby być pożar.
Należy bowiem mieć świadomość, że wyładowania elektryczne na skutek uderzenia pioruna dostarczają do instalacji fotowoltaicznej sporą nadwyżkę energii. W takiej sytuacji może dojść do przeciążenia sieci i przepalenia kabli.
Uszkodzeniu mogą ulec również sprzęty domowe. Co więcej, kontakt z przerwanym obwodem modułu fotowoltaicznego oznacza wysokie ryzyko porażenia prądem. Z tego powodu zalecany jest montaż uziemienia fotowoltaiki wraz z siecią odpowiednich zabezpieczeń. Uziemienie sprowadza nadmiarowy ładunek do ziemi, minimalizując tym samym ryzyko niebezpiecznych zdarzeń.
Ryzyko uderzenia w dom jednorodzinny jest stosunkowo niewielkie. Z tego powodu wiele osób rozważających inwestycję w fotowoltaikę zastanawia się nad koniecznością uziemienia systemu. Pamiętajmy jednak, że szkody wywołane uderzeniem pioruna mogą być bardzo kosztowne. Chodzi zarówno o wyładowania bezpośrednio w budynek, jak i w jego pobliżu ‒ kilkadziesiąt lub nawet kilkaset metrów od domu. Z tego powodu wszystkie instalacje on-grid, które są podłączone do instalacji elektrycznej budynku i sieci elektroenergetycznej, powinno się zabezpieczyć zgodnie z zasadami dotyczącymi instalacji przeciwprzepięciowych.
Podsumowując, uziemienie fotowoltaiki służy:
Aby uziemienie fotowoltaiki w pełni zabezpieczało system PV należy do niego podłączyć wszystkie metalowe elementy instalacji słonecznej, czyli:
Wykonując uziemienie fotowoltaiki, trzeba pamiętać również o jej dwóch podstawowych elementach. W prawidłowo wykonanej instalacji PV muszą znaleźć się uziemienie zewnętrzne, czyli instalacja odgromowa, która zabezpiecza sprzęt przed przepięciami występującymi w wyniku powstawania wyładowań atmosferycznych. Oprócz niej niezbędne jest uziemienie wewnętrzne, które służy wyrównywaniu potencjałów instalacji fotowoltaicznej i tym samym zapobiega powstawaniu przepięć.
W budynku z własnym uziemieniem zewnętrznym należy montować fotowoltaikę w odległości przynajmniej 0,5 m od niego. Robi się tak, aby zapobiegać tak zwanym łukom elektrycznym i przeskokom iskrowym. W tym przypadku instalacja uziemienia wewnętrznego również jest wymagana. Jeżeli zastosowanie takich odstępów nie jest możliwe, należy złączyć odgromniki z ramą modułów przy użyciu miedzianych połączeń wyrównawczych.
Proces uziemienia można przeprowadzić na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest połączenie konstrukcji wsporczej, ram modułów z punktem uziemiającym, za pomocą drutu miedzianego. Służą temu specjalne otwory fabrycznie przygotowane w ramach modułów (oznaczone symbolem uziemienia). Innym, bardziej kosztownym, ale też szybszym sposobem na uziemienie fotowoltaiki, jest wykonanie specjalnych klem z pinami uziemiającymi. Uziemione ramy modułów i elementy konstrukcji wsporczej należy połączyć z główną szyną uziemiającą.
Wykonując uziemienie fotowoltaiki, trzeba sprawdzić, czy poszczególne składowe systemu są ze sobą właściwe połączone, a przewody doprowadzone do ziemi. Konieczne jest użycie do uziemienia kabli uziemiających o prawidłowych parametrach, listew odgromowych i ograniczników przepięć.
Dobra wiadomość dla posiadaczy przydomowych instalacji PV jest taka, że wykonanie uziemienia fotowoltaiki nie jest bardzo kosztowne w stosunku do ceny całej instalacji. Samo wykonanie prac zabezpieczających również nie należy do skomplikowanych.
Kwestię uziemienia fotowoltaiki warto przedyskutować z fachowcem odpowiedzialnym za jej montaż. Specjalista przedstawi inwestorowi dostępne opcje, co pomoże w wyborze optymalnego dla danego budynku rozwiązania. Trzeba jednak przy tym mieć na uwadze fakt, iż stale rośnie liczba firm zajmujących się montażem fotowoltaiki, które kładą szczególny nacisk na bezpieczeństwo systemów i w ramach kompleksowych prac montażowych wykonują uziemienie instalacji. Najlepiej, aby ochrona przeciw gromowa została podłączona przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów w tym samym czasie, co inne części instalacji.
Nie warto przy tym oszczędzać na wykonaniu uziemienia, ponieważ potencjalne straty wywołane jego brakiem, mogą wielokrotnie przewyższyć koszt przedsięwzięcia. Zwłaszcza że trwałemu uszkodzeniu może ulec droga instalacja fotowoltaiczna. Dobrze wykonana instalacja będzie skuteczną ochroną sieci i sprzętów, dlatego też prace powinniśmy powierzyć w ręce wyspecjalizowanych fachowców, którzy na co dzień zajmują się montażem systemów PV i mają stosowne uprawnienia. Warto wiedzieć, że montażyści instalacji PV powinni posiadać uprawnienia SEP D i E, aby mogli wykonać przyłączenie systemu PV do sieci.
Odpowiednio wykonane uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest kluczowe do tego, aby nie doszło do niebezpiecznych sytuacji. Uziemienie fotowoltaiki to jednak niejedyny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa instalacji. Pamiętajmy również o tym, aby przynajmniej raz na pięć lat zlecić jej kompleksowy serwis, w ramach którego fachowiec upewni się, czy nasza instalacja PV oferuje optymalną wydajność i działa w bezpieczny sposób, a poszczególne jej elementy są w dobrym stanie.
Podczas serwisu fotowoltaiki weryfikowany jest bowiem zarówno stan techniczny modułów PV, praca inwertera, jak i okablowanie. W razie wątpliwości zaleca się również wykonanie badania kamerą termowizyjną, która dokładnie wskazuje tak zwane hot-spoty na panelach fotowoltaicznych oraz może dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Przez to pomaga w dokładnej ocenie kondycji całego systemu, zwiększając poziom bezpieczeństwa i gwarantując jego bezproblemowe użytkowanie.
Częstsze weryfikacje stanu fotowoltaiki może przeprowadzić także i sam inwestor. W ramach nadzoru warto zweryfikować ilość wytwarzanej energii elektrycznej, a także stan paneli PV, złączy okablowania oraz zwrócić uwagę na pracę falownika. Długie lata eksploatacji fotowoltaiki bez zagrożenia uszkodzeniem zapewni systemowi PV również jego systematyczne czyszczenie. Musimy bowiem pamiętać, że wszelkie zanieczyszczenia atmosferyczne czy też mech, które z czasem mogą pojawiać się na modułach PV, powodują zacienienie ich powierzchni, co z kolei oznacza mniejszą ilość wytworzonego prądu.