Instalacja fotowoltaiczna to popularny sposób na pozyskiwanie niemal darmowego prądu z energii słonecznej. Rozwiązanie stosowane w coraz większej liczbie domów, wiąże się jednak z koniecznością dopełnienia różnych wymogów technicznych. Jedną z kluczowych kwestii jest ochrona systemu PV przed piorunami.
Z poniższego artykułu dowiesz się, czy instalacja odgromowa dla fotowoltaiki jest konieczna, jaką rolę pełni oraz jak prawidłowo ją wykonać. Zapraszamy do lektury!
Instalacje fotowoltaiczne narażone są na trwałe uszkodzenie, będące wynikiem zarówno bezpośredniego wyładowania atmosferycznego, jak i indukowanych przepięć powstałych w odległości nawet kilkuset metrów od miejsca uderzenia pioruna. Ochronę systemom PV zapewniają instalacje odgromowe. Na czym polega ich działanie?
Na dachu i jego najwyższych punktach stosuje się specjalne zwoje drutu, których zadaniem jest ściąganie na siebie siły uderzenia pioruna. Złącza te są połączone z przewodami odprowadzającymi na elewacji lub rynnach, które prowadzą do uziomu, bezpiecznie rozprowadzającego tym sposobem energię do gruntu.
Rolą instalacji odgromowej jest zabezpieczenie budynku przed niekontrolowanym uderzeniem pioruna. Możliwe wyładowania atmosferyczne mogą bowiem doprowadzić do uszkodzenia dachu, jak również sieci energetycznej i domowych urządzeń elektrycznych. W skrajnych przypadkach mogą skutkować nawet groźnym dla zdrowia i życia pożarem. Instalacje odgromowe zapewniają kontrolowane uderzenie pioruna, chroniąc tym samym budynek i znajdujący się w nim system PV przed uszkodzeniem i pożarem.
Tak naprawdę instalacja odgromowa powinna być elementem ochronnym każdego domu - również tego z fotowoltaiką. Dzięki niej zyskamy poczucie bezpieczeństwa na wypadek burzy, której skutkiem mogą być szkody wywołane uderzeniem pioruna. Nawet jeśli do nich dojdzie, ewentualne straty zostaną nam zwrócone z polisy ubezpieczeniowej obejmującej szkody powstałe na skutek burzy. Przypominamy, że brak piorunochronu może skutkować brakiem wypłaty środków z polisy.
Warto wiedzieć, że obowiązkiem wykonania instalacji odgromowej objęte są budynki mieszkalne:
Wyłącznie skoordynowana ochrona odgromowa (zewnętrzna) i przeciwprzepięciowa (wewnętrzna) jest w stanie zabezpieczyć w pełni panele fotowoltaiczne i sieć elektryczną przed wszelkimi negatywnymi skutkami możliwych wyładowań atmosferycznych.
Pierwszy możliwy do popełnienia błąd podczas montażu instalacji odgromowej dotyczy określania klasy instalacji odgromowej (LPS), która niejednokrotnie przyjmowana jest predykcyjnie – bez jakichkolwiek wyliczeń, lub określana jest na podstawie nieobowiązujących już norm.
Często spotykanym błędem podczas montażu instalacji odgromowej jest również brak poprawnego określenia bezpiecznych odstępów izolacyjnych. W konsekwencji takiego działania przewody instalacji odgromowej mogą zostać umieszczone zbyt blisko lub w niewłaściwym miejscu względem innego okablowania, które przewodzi prąd w budynku. Projektując instalację odgromową trzeba bowiem zwrócić uwagę na takie elementy jak chociażby okablowanie od fotowoltaiki, oprawy oświetleniowe czy zasilanie monitoringu. W przypadku, gdy instalator nie zwróci uwagi na takie detale, istnieje ryzyko, że podczas wyładowania atmosferycznego dojdzie do przeskoku iskrowego i część prądu z pioruna przedostanie się do wewnętrznych instalacji znajdujących się w nieruchomości.
Wśród błędów, których należy unikać podczas montażu instalacji odgromowej należy także wskazać nieprawidłowe rozmieszczenie zwodów LPS. Trzeba jednak wiedzieć, że w celu maksymalnej ochrony przed wyładowaniami, bardzo ważna jest długość iglicy odgromowej. Nie powinna ona być ani zbyt krótka, ani za wysoka. W szczególności zbytnie jej wydłużenie może pociągać za sobą negatywne konsekwencje, gdyż w ten sposób zwiększa się potencjalna powierzchnia zbierania wyładowań, a co za tym idzie, wzrasta także i ryzyko bezpośredniego uderzenia pioruna.
Ostatni z błędów, o którym warto pamiętać, wybierając instalację odgromową do fotowoltaiki, to wybór dobrej jakości materiału, z którego wykonany jest uziem. Z racji faktu, iż cały czas przebywa on w gruncie, narażony jest na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych. Nietrudno więc o korozję, która przełożyć się może na zmniejszenie efektywności pracy całej instalacji odgromowej.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami