Instalacje fotowoltaiczne cieszą się stale rosnącą popularnością. Wobec częstych podwyżek cen energii elektrycznej możliwość pozyskania niemal darmowego prądu ze słońca wydaje się być racjonalnym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja w fotowoltaikę to projekt długofalowy. Aby był rentowny, należy czuwać nad stanem technicznym instalacji PV.
Czy przeglądy instalacji fotowoltaicznej są konieczne? Na jakie sytuacje kryzysowe posiadacz instalacji PV powinien zwracać szczególną uwagę? Jak często należy serwisować fotowoltaikę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Każda instalacja PV składa się z kilku kluczowych elementów – paneli fotowoltaicznych, inwertera zwanego również falownikiem, konstrukcji wspornej oraz okablowania. Choć większość tych materiałów objęta jest wieloletnią gwarancją, a sama praca systemu PV jest praktycznie bezawaryjna, to jednak jak każda instalacja elektryczna pod napięciem, także i fotowoltaiczna wymaga przeprowadzania rutynowych kontroli.
W sytuacji, gdy mamy obawy co do prawidłowej pracy instalacji PV, warto również zlecić badanie całego systemu fotowoltaicznego z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu możliwe jest przeprowadzenie precyzyjnych pomiarów kontrolnych. Kamera termowizyjna pozwala bowiem na wykrycie punktów na panelach fotowoltaicznych nacechowanych zbyt wysokim poziomem temperatury – tak zwanych hot spotów. W przypadku pozytywnego wyniku testu należy niezwłocznie przeprowadzić serwis fotowoltaiki i naprawę źle działających podzespołów, gdyż użytkowanie wadliwych elementów może doprowadzić w skrajnych przypadkach do pożaru instalacji PV.
Jak już wspomnieliśmy, kompleksowy serwis fotowoltaiki najlepiej jest wykonywać raz na pięć lat. Nie oznacza to jednak, że w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości lub obaw o jej prawidłowe działanie należy sztywno trzymać się wspomnianego terminu. Część z prac nadzorczych może bowiem wykonać samodzielnie nawet sam inwestor. Wizualną ocenę stanu instalacji PV warto przeprowadzić co 6 miesięcy lub przynajmniej raz do roku.
Monitorowanie pracy instalacji PV oraz wytwarzanego prądu należy z kolei przeprowadzać regularnie – przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu upewnimy się, że fotowoltaika pracuje z pełną mocą, a generowane uzyski prądu pozyskanego ze słońca kształtują się na zadowalającym nas poziomie, który przyczyni się w ostatecznym rozrachunku do znacznej obniżki dotychczasowych zobowiązań wobec zakładu energetycznego. Zadanie to ułatwiają dostępne aplikacje oraz internetowe serwisy dostarczane wraz z panelami PV i inwerterem.
Zwykle po założeniu konta użytkownika można w nich śledzić kluczowe parametry dotyczące ilości wytworzonego przez instalację PV prądu. Zestawiając te dane z poziomem zużycia energii elektrycznej zgodnej ze wskazaniem licznika, jesteśmy w stanie ocenić, czy cała instalacja fotowoltaiczna pracuje zgodnie z przyjętymi na etapie jej planowania założeniami.
Montaż fotowoltaiki o mocy do 50 kWp, czyli mikroinstalacji, nie wymaga uzyskania urzędowych pozwoleń. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli instalacja PV ma działać w trybie on-grid, czyli mieć połączenie z siecią energetyczną, to musi spełnić szczegółowe wymagania narzucane przez zakład energetyczny. Wśród nich znajdują się także i te dotyczące uprawnień osób, które montują i serwisują fotowoltaikę. Montażyści powinni posiadać uprawnienia SEP D i E, aby mogli wykonać przyłączenie systemu PV do sieci. Warto te kwestie zweryfikować już na etapie wyboru ekipy instalacyjnej, by w przyszłości, gdy zajdzie potrzeba wykonania kompleksowego serwisu fotowoltaiki, można było zwrócić się o pomoc do firmy wykonującej montaż.
Bez względu na to, czy panele PV montowane są na dachu prywatnego budynku, na działce, w gospodarstwie rolnym, w firmie czy na farmie fotowoltaicznej, rentowność całej inwestycji w dużej mierze zależy od wydajności ich pracy w całym okresie żywotności.
Bez systematycznego serwisu fotowoltaiki i dbania o dobry stan instalacji PV nie jest możliwe generowanie wystarczającej ilości prądu, ani obniżanie opłat za energię elektryczną. Warto więc dokonywać regularnych przeglądów stanu systemu fotowoltaicznego, a także monitorować ilości wytworzonej energii elektrycznej. W ten sposób zyskamy pewność, że poczyniona inwestycja zwróci się po kilku latach, a przez kolejne cieszyć się będziemy niemal darmowym prądem pozyskanym ze słońca.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami