Umiejętne regulowanie temperatury ma zasadnicze znaczenie dla oszczędnego ogrzewania domu lub mieszkania. Kluczową rolę w tej kwestii odgrywa termostat, który szybko reaguje na zmianę temperatury - włącza się przy wychłodzeniu pomieszczenia i wyłącza, gdy osiągnięta zostanie żądana temperatura.
Jak regulować temperaturę za pomocą termostatów, aby z jednej strony zapewnić sobie odpowiedni poziom komfortu cieplnego, a z drugiej - zmniejszyć rachunki w okresie grzewczym? Jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia? O tym w poniższym artykule!
„Temperatura pokojowa” to często używane określenie, ale co ono tak naprawdę oznacza? Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, jest to temperatura powietrza w mieszkaniu, której optymalny poziom wynosi 18-22 stopnie.
To, jaka temperatura pokojowa będzie najlepsza, zależy przede wszystkim od przeznaczenia pomieszczenia. Możemy jednak wskazać pewne uniwersalne wartości, którymi warto kierować się przy regulowaniu wskaźników temperatury.
Optymalne temperatury będą nieco odbiegać w przypadku dzieci i osób starszych. Noworodki i niemowlęta, które mają słabo rozwinięte systemy termoregulacji i odporności, wymagają wyższej temperatury.
Przyjmuje się, że w sypialni dziecka powinna ona wynosić 21 stopni w dzień i ok. 19-20°C w ciągu nocy.
Dla starszych dzieci optymalne wartości temperatur w pomieszczeniach są takie same, jak w przypadku dorosłych. Z powodu słabszego krążenia również seniorzy wymagają wyższych temperatur. Tak jak dla maluszków, powinny one wynosić 21 stopni w dzień i 19-20°C w nocy.
Kiedy temperatura powietrza spada poniżej 5-10°C, w pomieszczeniu robi się zbyt zimno, aby normalnie funkcjonować. Tak niskie temperatury są też niebezpieczne dla zdrowia.
Problemem wielu domów i mieszkań w Polsce jest ich nadmierne przegrzewanie. Powodem tego są często same grzejniki - wyposażone w zawory, które pozwalają jedynie na zakręcenie bądź odkręcenie dopływu ciepłej wody.
Stare, zardzewiałe grzejniki pracują z maksymalną mocą, co wpływa na wysokość rachunków. Lepszym rozwiązaniem są grzejniki nowszej generacji, wyposażone w głowice z 5-stopniową skalą do regulowania temperatury. Dzięki nim możemy sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna.
Koszty ogrzewania są zależne od temperatur zewnętrznych (im jest chłodniej, tym większe wydatki na ogrzewanie) oraz długości sezonu grzewczego. Są to czynniki, na które nie mamy wpływu.
Możemy jednak przestrzegać zasad właściwego ogrzewania i wietrzenia domu lub mieszkania.
Sterowanie temperaturą w pomieszczeniu pomaga nam nie tylko w osiągnięciu komfortu cieplnego, ale również w oszczędzaniu.
Zmniejszenie temperatury nawet o 1 stopień może przyczynić się do kilkuprocentowej obniżki kwoty na rachunkach za ogrzewanie! Ma to szczególne znaczenie w obliczu nieustannych podwyżek energii.
Termostat, zamiennie nazywany również głowicą termostatyczną, to pokrętło na kaloryferze służące do regulowania temperatury w pomieszczeniach.
Działanie termostatu polega na tym, że reaguje on na zmianę temperatury powietrza i w zależności od potrzeby automatycznie zamyka lub otwiera zawór z gorącą wodą. Większość głowic termostatycznych oznaczonych jest cyframi od 1 do 5, które odpowiadają konkretnym temperaturom.
W niektórych termostatach spotkać się można z kropkami umieszczonymi pomiędzy cyframi - wskazują one połówki zakresów i dodatkowo pomagają w ustawieniu optymalnej temperatury.
Jadąc do pracy, jak i podczas dłuższych nieobecności, zwłaszcza w trakcie zimowych urlopów, powinniśmy ustawić temperaturę na niższą - najlepiej na poziomie ok. 17°C.
Jeszcze niższa temperatura może spowodować zbytnie wychłodzenie wnętrza, a co za tym idzie większe koszty przy ponownym jego nagrzaniu wnętrza. W przypadku klasycznych zaworów termostatycznych możemy również nastawić ich głowicę na najniższą pozycję, która chroni przed zamarzaniem wody.