Aby inwestycja w OZE była opłacalna, także w długiej perspektywie, należy odpowiednio zaplanować kolejne etapy przedsięwzięcia. Poza wyborem odpowiedniej ekipy montażowej, poszczególnych elementów instalacji PV, równie ważne jest jej ubezpieczenie.Na co zwrócić uwagę?
Jednym z kluczowych czynników obniżenia kosztów montażu i utrzymania systemów fotowoltaicznych jest zwiększenie niezawodności i żywotności modułów fotowoltaicznych, jak i pozostałych elementów instalacji PV. Szacuje się, że w ciągu pierwszych dziesięciu lat eksploatacji fotowoltaiki prawdopodobieństwo awarii w systemie PV wynosi około 10%, z czego falowniki i inne urządzenia elektroniczne odpowiadają za 85% wszystkich awarii systemu fotowoltaicznego.
Co istotne, tylko około 1 na 2000 modułów PV ulec może awarii podczas ich gwarantowanego 25-letniego okresu eksploatacji. Trzeba przy tym pamiętać, że komponenty instalacji fotowoltaicznej najbardziej narażone na awarię to te ze złożonymi obwodami elektronicznymi. Przyczynami uszkodzeń są zwykle:
Z tego względu tak ważne jest, aby już na etapie wyboru ekipy montażowej zadbać o dobór rzetelnych i doświadczonych instalatorów. Od ich wiedzy i umiejętności doradczych zależeć będzie właściwy dobór poszczególnych elementów systemu PV, co w konsekwencji przełoży się na wydajność pracy fotowoltaiki. Po wykonanym montażu fotowoltaiki warto również wykonać pomiary zgodnie z normą PN-EN 62446. Inwestor otrzyma wówczas protokół potwierdzający zgodność instalacji fotowoltaicznej z obowiązującymi przepisami. Co istotne, brak odpowiedniego dokumentu może w razie wystąpienia pożaru skutkować odmową wypłaty odszkodowania.
Niezwykle istotny jest również sam proces montażu. Niewymiarowe przewody lub ich nieodpowiednie zakończenia, warunki środowiskowe wykraczające poza wartości znamionowe sprzętu, nieodpowiednia ochrona przed przepięciami i niewłaściwe zabezpieczenie przed uszkodzeniami fizycznymi to problemy, z którymi poradzić powinien sobie każdy instalator fotowoltaiki.
Bezpieczeństwo instalacji PV zapewnia również wybór jej poszczególnych komponentów pochodzących od znanych i uznawanych na rynku producentów. Warto zawsze kierować się zachowaniem odpowiedniej relacji ceny do jakości. W praktyce bowiem często okazuje się, że co tanie w zakupie, staje się drogie w użytkowaniu, a na rynku pojawiło się wiele firm oferujących niedrogie systemy fotowoltaiczne, gdy popularność przydomowych instalacji PV znacząco wzrosła.
Umowa ubezpieczenia instalacji PV zawierana jest na podstawie złożonego wniosku przez osobę czy podmiot ubezpieczający. Aby instalacja PV mogła być objęta ubezpieczeniem, musi spełnić kilka warunków. Kluczowe z nich to:
Zdarza się także, jak przykładowo w PZU, że do listy wymogów dochodzi kwestia zabezpieczenia instalacji PV przez zlokalizowanie jej w miejscu, które jest trwale ogrodzone i zamykane na klucz oraz wyposażone w system stałego monitoringu instalacji fotowoltaicznej z możliwością powiadomienia agencji ochrony lub wyposażone w system 24-godzinnego dozoru.
Ubezpieczyciel po zawarciu stosownej umowy odpowiada za szkody powstałe wskutek zajścia „zdarzenia ubezpieczeniowego w okresie ubezpieczenia”, a także za ryzyka w przerwie w działaniu instalacji fotowoltaicznej. Co to oznacza w praktyce?
Szkoda całkowita powstaje wówczas, gdy koszt wymiany bądź naprawy instalacji fotowoltaicznej, która uległa uszkodzeniu lub zniszczeniu, pomniejszony o wartość pozostałości po szkodzie, znacznie przewyższa wartość rzeczywistą instalacji PV bezpośrednio przed wystąpieniem szkody. W przypadku wystąpienia i uznania przez ubezpieczyciela szkody całkowitej na wysokość odszkodowania składać powinny się koszty wymiany zniszczonej lub uszkodzonej instalacji fotowoltaicznej na nową o zbliżonych lub tych samych parametrach i tego samego typu.
Aby móc ubiegać się o odszkodowanie w ramach posiadanego ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej, trzeba przede wszystkim zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej. Ta, po otrzymaniu zgłoszenia, przystąpi do weryfikacji wniosku i zbada stan faktyczny. Na podstawie tych działań ubezpieczyciel określi następnie zasadność zgłoszonych roszczeń, a także oszacuje wysokość odszkodowania, jak i sprecyzuje sposób obliczenia wysokości odszkodowania.
Z reguły wypłacenie należnego nam odszkodowania następuje na podstawie uznania roszczenia, zawarcia ugody bądź też prawomocnego orzeczenia sądu. Większość firm ubezpieczeniowych w ogólnych warunkach ubezpieczenia deklaruje, że wypłaca swoim klientom należne im środki w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o zdarzeniu ubezpieczeniowym. Warto jednak zawsze o te kwestie dopytać, zanim zdecydujemy się na wybór danej oferty.
Z oferty skorzystać może każdy posiadacz sprawnej i gotowej do użycia fotowoltaiki lub pompy ciepła o wartości do 250 000 zł. Co ważne, warunki te nie dotyczą tylko i wyłącznie instalacji PV do zasilania domu. Ubezpieczenie obejmuje bowiem także budynki firmowe czy gospodarcze.